Spojené štáty žiadajú ďalšie sankcie pre Severnú Kóreu, Rusko a Čína však nesúhlasia

Severná Kórea;
Severokórejský vodca Kim Čong-un. Foto: archívne, SITA/AP.

WASHINGTON 7. septembra (WebNoviny.sk) – V reakcii na nedávny jadrový test Severnej Kórey žiadajú Spojené štáty nové sankcie proti vzdorovitej komunistickej krajine. Konkrétne má ísť okrem iného o ropné embargo a zmrazenie majetku severokórejského lídra Kim Čong-una.

Vyplýva to z rezolúcie, ktorú predložili v Bezpečnostnej rade Organizácie Spojených národov (OSN). Rusko a Čína ako ďalší stáli členovia rady však s novými sankciami nesúhlasia.

Kórejská ľudovodemokratická republika (KĽDR) už čelí prísnym sankciám zo strany OSN, ktorých cieľom je prinútiť tamojšie vedenie, aby obmedzilo svoje zbrojné programy. V auguste Bezpečnostná rada uvalila na uzavretú Kóreu doteraz najtvrdšie sankcie, pričom jej zakázala vyvážať uhlie, železo, olovo a morské plody.

Nová rezolúcia navrhuje navyše úplný zákaz importu ropných produktov do KĽDR, ako aj zákaz exportu textilných výrobkov. Vyzýva tiež na zmrazenie účtov vodcu Kima a predstaviteľov vlády, ako aj zákazy cestovania. Severokórejskí robotníci by tiež už nemali možnosť pracovať v zahraniční, uvádza spravodajský portál BBC.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie OSN Organizácia Spojených národov