USA chcú daň z internetového predaja, Ebay protestuje

EBay
EBay Foto: SITA/AP

WASHINGTON 25. apríla (WEBNOVINY) – Americký Senát v stredu odstránil jednu z procedurálnych prekážok brániacich Spojeným štátom americkým v schválení zákona, ktorý by umožnil zdanenie internetového predaja.

Podľa súčasnej americkej legislatívy jednotlivé štáty môžu žiadať vyberanie dane z predaja len od spoločností, ktoré vlastnia fyzické obchody alebo majú partnerské predajne v rámci hraníc štátu.

Pri kúpe tovaru od firiem z iného štátu majú spotrebitelia daň odviesť sami, máloktorý z nich ale o tom vie.

Internetoví predajcovia majú vďaka tomu na mnohých trhoch cenovú výhodu oproti ich konkurentom s kamennými obchodmi. Nový zákon by umožnil štátom, aby žiadali zaplatenie dane z predaja aj od spoločností mimo ich jurisdikcie, pričom by výnimku tvorili spoločnosti, ktoré za hranicami domovského štátu ročne predajom zarobia menej ako 1 mil. USD.

Zákon podporujú prevádzkovatelia obchodných reťazcov, ako napríklad Wal-Mart Stores alebo Best Buy, vlády niektorých amerických štátov i internetový predajca Amazon.com, ktorý dúfa, že by mu zákon zjednodušil odvádzanie daní na trhoch v USA. Zmenu legislatívy podporuje aj prezident Barack Obama. Zákon by mohol „vyrovnať šance pre lokálny maloobchod, ktorý každý deň cenovo podliezajú internetoví obchodníci z iných štátov,“ povedal v utorok hovorca Bieleho domu Jay Carney.

Proti zmene sú mnohí prevádzkovatelia online obchodov, vrátane spoločnosti EBay, ktorá tento týždeň vyzvala milióny svojich užívateľov, aby presvedčili svojich zástupcov v parlamente, nech zákon nepodporia. Kritici tvrdia, že legislatíva by skomplikovala situáciu najmä menším podnikateľom, ktorí by sa museli vyrovnať s navzájom si odporujúcimi zákonmi v jednotlivých štátoch a investovať do nového softvéru.

Predpokladá sa, že Senát o schválení návrhu bude hlasovať ešte tento týždeň. Je však menej pravdepodobné, že po schválení prejde rovnako hladko aj Snemovňou reprezentantov, keďže niektorí republikánski poslanci ho vnímajú ako zvýšenie daní.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Barack Obama