USA a Južná Kórea v reakcii na testy KĽDR odpálili do mora osem balistických striel

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Severná Kórea, test
Kórejská ľudovodemokratická republika (KĽDR) mala v nedeľu 5. júna už 18. test zbraní v tomto roku. Foto: SITA/AP.

Ozbrojené sily Južnej Kórey a Spojených štátov v pondelok odpálili do mora osem balistických striel. Reagovali tak na ostatné raketové testy Severnej Kórey, ktorá v nedeľu z rôznych lokalít odpálila osem balistických striel krátkeho doletu.

Schopnosť rýchlej a presnej reakcie

Spojenci otestovali rakety taktického raketového systému, pričom jedna bola americká a sedem juhokórejských, uviedli Zbor náčelníkov štábov juhokórejských ozbrojených síl a kórejské velenie amerických síl.

Vystrelenie rakiet bolo zamerané na ukážku schopnosti rýchlej a presnej reakcie na severokórejské útoky, tvrdí Soul.

Osemnásty test zbraní v tomto roku

Kórejská ľudovodemokratická republika (KĽDR) mala v nedeľu už 18. test zbraní v tomto roku. Juhokórejskí a americkí predstavitelia predpokladajú, že pripravuje aj prvý jadrový test od roku 2017.

Juhokórejský prezident Jun Sok-jol v prejave pri príležitosti Dňa obetí vojny v pondelok povedal, že jeho vláda sa bude usilovať o „základné a praktické bezpečnostné spôsobilosti“ s cieľom čeliť rastúcej hrozbe jadrových zbraní a rakiet Severnej Kórey.

„Severokórejské programy jadrových zbraní a rakiet sa rozrástli do bodu, keď nie sú hrozbou len pre Kórejský polostrov, ale aj pre severovýchodnú Áziu a svetový mier,“ povedal prezident v Soule a dodal, že budú „prísne reagovať na akúkoľvek severokórejskú provokáciu“.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Jun Sok-jol