US Open (dvojhra žien – osemfinále): Cibulková si vo štvrťfinále nezahrá, Keysová jej povolila iba štyri gemy

Dominika Cibulková
Slovenská tenistka Dominika Cibulková počas osemfinálového zápasu US Open proti Američanke Madison Keysovej. New York, 3. september 2018. Foto: SITA/AP.
  • aktualizované 3. septembra, 21:16

NEW YORK 3. september (WebNoviny.sk) – Slovenská tenistka Dominika Cibulková nasadená ako dvadsiata deviata nepostúpila do štvrťfinále ženskej dvojhry na záverečnom grandslamovom turnaji sezóny US Open v New Yorku.

Zverenka Mateja Liptáka podľahla za 75 minút 1:6, 3:6 v pondelňajšom zápase osemfinále nasadenej štrnástke domácej Madison Keysovej.

Američanka si pripíše do rebríčka 430 bodov a získa nezdanenú prémiu vo výške 475-tisíc amerických dolárov. Cibulková vybojovala 180 bodov a odmenu 266-tisíc USD. Víťazku čaká v súboji o postup do semifinále lepšia z duelu medzi Španielkou Carlou Suárezovou-Navarrovou a Ruskou Mariou Šarapovovou.

Piaty vzájomný zápas

Cibulková proti agresívne hrajúcej súperke výrazne zaostala vo víťazných úderoch (7-25), na esá to bolo 0-6. Slovenka využila jedinú príležitosť na brejk, ktorú mala, jej súperka zužitkovala 4 z 11 príležitostí. Aj nevynútené chyby vyzneli v prospech Keysovej (15-20). Výrazný rozdiel bol aj v bodoch získaných po prvom podaní. Kým Američanka po ňom vybojovala 83% bodov, Slovenka iba 49%.

Je náročné hrať stále útočný tenis a byť pritom aj úspešná. V prvom sete sa mi to darilo. Určite mi pomohlo, že som hrala proti tak energickej súperke ako je Dominika. Prenáša sa to potom aj na mňa a je to vždy lepšie hrať proti niekomu, ako je ona. Pri obrate na začiatku druhého setu som si povedala, že sa musím stále sústrediť na svoj prvý servis a čakať na správnu chvíľu na útok. Miestni fanúšikovia mi vždy veľmi pomáhajú, najmä vo vypätých momentoch,“ skonštatovala Keysová na kurte v pozápasovom rozhovore. Na otázku či si večer pozrie zápas medzi Šarapovovou a Suárezovou-Navarrovou, ktorého víťazka bude jej súperkou vo štvrťfinále, odpovedala s úsmevom: „Myslím si, že tentokrát nechám analýzu na trénerov a pôjdem niekam v New Yorku na večeru.“

Madison Keysová
Americká tenistka Madison Keysová počas osemfinálového zápasu US Open proti Slovenke Dominike Cibulkovej. New York, 3. september 2018 Foto: SITA/AP.

Dvadsaťdeväťročná Cibulková (35. v rebríčku WTA) a o šesť rokov mladšia Keysová (14.) odohrali piaty vzájomný duel. Vo všetkých doterajších zápasoch triumfovala Američanka. Predtým naposledy sa stretli pred dvoma rokmi na koncoročnom šampionáte WTA v Singapure, v základnej skupine triumfovala Keysová 6:1, 6:4.

Po spomenutej prehre dokázala Cibulková zvíťaziť v ďalších troch stretnutiach a ako prvá Slovenka v histórii triumfovala vo dvojhre na koncoročnom šampionáte WTA.

Keysová hrá siedmykrát na US Open

Fedcupová reprezentantka SR Cibulková sa tento rok predstavila jedenástykrát v hlavnej súťaži US Open. V 1. kole si poradila s kvalifikantkou Arantxou Rusovou z Holandska 4:6, 6:2, 6:3.

V 2. kole zvíťazila po tuhom boji nad Chsieh Su-wej z Taiwanu 7:6 (3), 4:6, 6:4. V súboji o postup do osemfinále narazila na víťazku tohtoročného Wimbledonu a nasadenú štvorku Nemku Angelique Kerberovú, ktorú zdolala v troch setoch 3:6, 6:3, 6:3.

D. Cibulková na US Open 2018

1. kolo: Arantxa Rusová (Hol.) 4:6, 6:2, 6:3
2. kolo: Chsieh Su-wej (Taiw.) 7:6 (3), 4:6, 6:4
3. kolo: Angelique Kerberová (Nem.-4) 3:6, 6:3, 6:3

V roku 2010 sa skúsená Slovenka dostala vo Flushing Meadows do štvrťfinále, čo naďalej predstavuje jej kariérne maximum na tomto turnaji. Minuloročná miestna finalistka Keysová štartuje siedmykrát v hlavnej súťaži US Open.

Na ceste do osemfinále zdolala v úvodných dvoch kolách Francúzku Pauline Parmentierovú a krajanku Bernardu Perovú. V 3. kole stratila prvý set na tohtoročnom US Open, keď ju v otváracom dejstve potrápila Srbka Aleksandra Kruničová (4:6, 6:1, 6:2).

Cibulková hrala tento rok dvakrát finále

Finalistka Australian Open z roku 2014 Cibulková sa v prebiehajúcej sezóne dostala dvakrát do finále.

V oboch prípadoch neuspela, keď vo februári nestačila na turnaji v Budapešti na Belgičanku Alison van Uytvanckovú (3:6, 6:3, 5:7) a v máji podľahla Ruske Anastasii Pavľučenkovovej na podujatí vo francúzskom Štrasburgu 7:6 (5), 6:7 (3), 6:7 (6).

Na tohtoročnom Wimbledone dostala až do štvrťfinále, v ktorom nestačila na Lotyšku Jelenu Ostapenkovú (5:7, 4:6). Následne sa pre zdravotné problémy odhlásila z významných turnajov v Montreale a Cincinnati.

Pred záverečným grandslamom sezóny tak stihla odohrať iba jedno stretnutie, v 1. kole turnaja v americkom New Havene prehrala s Nemkou Juliou Görgesovou 3:6, 1:6.

US Open – dvojhra žien – osemfinále

• výsledok pondelňajšieho zápasu
Madison Keysová (USA-14) – Dominika Cibulková (SR-29) 6:1, 6:3

I. set

Bývalá svetová štvorka Cibulková nemala dobrý vstup do stretnutia. Pustila svoju súperku do vedenia 3:0, keď svoje podanie stratila po viac ako 15 minút trvajúcej hre. Ponúkla v nej Keysovej päť brejkbalov, posledný z nich Američanka využila.

Slovenka mala na svojom konte v prvom dejstve viac nevynútených chýb ako jej súperka a nedarilo sa jej vrátiť sa do zápasu. Američanka svojou agresívnou hrou nepúšťala slovenskú tenistku do výhodných pozícii na zakončenie. Za stavu 5:1 premenila Keysová pri svojom podaní prvý setbal a ujala sa vedenia 1:0 na sety.

II. set

Cibulová stratila svoj servis aj v prvej hre druhého setu, prehrávala aj 0:2, no zabojovala a otočila na 3:2. Američanku tento obrat nerozhodil, za stavu 3:3 čistou hrou prelomila servis Slovenky a zrazu viedla 4:3 aj 5:3.

Slovenská hráčka sa potom ešte dostala ku gembalu, ale nevyužila ho. Lanská finalistka Keysová sa po druhom mečbale po roku opäť tešila z postupu do štvrťfinále.