UNICEF spustil najväčšiu humanitárnu výzvu na záchranu životov miliónov detí v Afganistane

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
ROA211118015
Foto: © UNICEF/UN0562531/Romenzi

UNICEF dnes spustil svoju najväčšiu výzvu pre jednu krajinu, aby urýchlene reagoval na humanitárne potreby viac ako 24 miliónov ľudí v Afganistane, z ktorých polovicu tvoria deti. Výzva UNICEF na 2 miliardy USD pomôže odvrátiť hroziaci kolaps zdravotníctva, výživy, WASH, vzdelávania a ďalších životne dôležitých služieb pre deti a rodiny.

Keďže sa humanitárna situácia v Afganistane naďalej zhoršuje, dochádza k alarmujúcim prerušeniam zdravotníckych a výživových služieb, katastrofálnej potravinovej kríze, suchu, prepuknutiu osýpok, akútnych hnačiek, detskej obrny a iných chorôb, ktorým sa dá predísť. A do toho všetkého prichádza zima.

„Súčasná humanitárna situácia v Afganistane je strašná najmä pre deti. Zima už prichádza a bez dodatočných financií sa UNICEF a partneri nebudú môcť dostať k deťom a rodinám, ktoré nás najviac potrebujú,“ hovorí Alice Akunga, zástupkyňa UNICEF v Afganistane. „Rodiny sa len veľmi ťažko dostávajú k jedlu, zdravotné systémy sú preťažené a miliónom afganských detí hrozí hlad a smrť. Obyvatelia majú problém s prístupom k vode a hygienickým zariadeniam, deti nemôžu chodiť do škôl a sú vystavené zvýšenému riziku násilia. Keďže zúfalstvo rodín a detí narastá, UNICEF robí všetko pre záchranu a ochranu detí.“

Unicef.jpg
Dieťa trpiace ťažkou akútnou podvýživou, ktoré sa lieči na klinike mobilného zdravotného tímu podporovaného UNICEF a WFP v osade Sabz-e-Shark IDP v Herate. Foto: © UNICEF/UN0530708/Bidel
ROA211116442
Afganistan, Kandahár: Ayesha, 10 mesiacov a Marzia 2 roky ležia so svojou matkou Sakinou na lôžku na detskom oddelení pre podvýživu v regionálnej nemocnici Mirwais v Kandaháre. Foto: © UNICEF/UN0562546/Romenzi

Aj vy môžete pomôcť prostredníctvom https://www.unicef.sk/afganistan/

UNICEF odhaduje, že 1 z 2 detí mladších ako päť rokov bude v roku 2022 akútne podvyživené v dôsledku potravinovej krízy a zlého prístupu k vode, sanitácii a hygienickým službám. Vyskytujú sa tu ohniská život ohrozujúcich chorôb, pričom v roku 2021 bolo hlásených viac ako 60 000 prípadov osýpok. Odhaduje sa, že 8 z 10 Afgancov pije kontaminovanú vodu. Okrem toho 10 miliónom detí hrozí, že predčasne ukončia školskú dochádzku, ak nebudú vyplácané platy učiteľov a bude pokračovať ochromujúca úroveň chudoby. Duševné zdravie takmer 4,5 milióna detí je v ohrození a potrebujú psychosociálnu podporu. V drsných zimných podmienkach, kde teploty môžu dosiahnuť až -12 stupňov Celzia, majú rodiny problémy s vykurovaním svojich domovov.

UNICEF sa bude riadiť humanitárnymi princípmi a bude uprednostňovať život zachraňujúce zásahy pri liečbe detí a poskytovaní ďalších životne dôležitých služieb. UNICEF pomôže zabezpečiť kontinuitu základných služieb tým, že zabráni kolapsu systémov, ktoré sú pre deti kritické.

UNICEF plánuje použiť finančné prostriedky na rozšírenie služieb na:

  • Liečbu 1 milióna detí trpiacich ťažkou akútnou podvýživou.
  • Zaočkovanie 10,5 milióna detí proti osýpkam.
  • Zabezpečenie nezávadnej vody pre 11,5 milióna ľudí.
  • Zabezpečenie vzdelávania pre 7,5 milióna detí.
  • Rozšírenie využívania humanitárnych hotovostných transferov na uspokojenie základných potrieb najzraniteľnejších rodín a detí.
Ten years old (2)
Chlapček si umýva tvár na vodnej stanici UNICEF v oblastnej nemocnici v Herate. Foto: © UNICEF/UN0530708/Bidel

„UNICEF vyzýva darcov, aby podporili afganské deti,“ dodal Akunga. „Musíme urobiť všetko, čo je v našich silách, aby deti zostali nažive, mali čo jesť, boli v bezpečí a mohli chodiť do školy. Nebude to ľahké, ale keďže sú v stávke životy a blaho toľkých detí, musíme sa tejto výzve postaviť. Vyzývame medzinárodné spoločenstvo, aby pri nás stálo, aby deti z Afganistanu mohli mať život a budúcnosť, na ktorú majú právo.“

ECHO KBL 2 Oct 2021 By Omid Fazel 5
Dodávky zdravotníckeho materiálu od UNICEF do Kábulu. Foto: © UNICEF/UN0528681/Fazel

Vďaka okamžitej podpore darcov mohol UNICEF v roku 2021 poskytovať život zachraňujúce služby pre hladujúce a podvyživené deti, dopraviť vodu do komunít, ktoré to najviac potrebujú; zabezpečiť pre deti vzdelávanie; mobilné zdravotné kliniky, ktoré umožňujú poskytovanie neodkladnej lekárskej starostlivosti najzraniteľnejším rodinám a deťom v ťažko dostupných oblastiach.

Aj vy môžete pomôcť prostredníctvom https://www.unicef.sk/afganistan/

O UNICEFe

UNICEF je jednou z najvýznamnejších humanitárnych organizácií na svete, ktorá pomáha deťom v núdzi už od roku 1946. Pôsobíme vo viac ako 190 krajinách, na tých najťažšie dosiahnuteľných miestach. Pracujeme deň čo deň, aby sme pomohli prežiť deťom, ktoré sa ocitli v núdzi. Ochraňujeme ich práva, zabezpečujeme pre ne vodu, jedlo, strechu nad hlavou, lieky, vzdelanie, aby dostali šancu naplniť svoj potenciál.

Informačný servis

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie UNICEF Detský fond OSN