Únia sa dohodla na predvstupovej pomoci, západný Balkán a Turecko si rozdelia miliardy eur

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Európska únia, vlajka
Počas sedemročného obdobia poskytne EÚ finančnú pomoc čakajúcim krajinám vo výške viac ako 14 miliárd eur. Foto: ilustračné, Getty Images

Predsedníctvo Rady Európskej únie dosiahlo dohodu s Európskym parlamentom (EP) o nariadení, ktorým sa ustanovuje nástroj predvstupovej pomoci (IPA III) na obdobie 2021 – 2027, ktorého prijímateľmi sú okrem iného západný Balkán a Turecko.

Informovala o tom na svojej webovej stránke Rada EÚ. Počas sedemročného obdobia poskytne EÚ finančnú pomoc vo výške viac ako 14 miliárd eur. Túto politickú dohodu ešte musí schváliť Rada EÚ.

Európska komisia (EK) politickú dohodu o novom nástroji predvstupovej pomoci privítala. „Táto dlho očakávaná dohoda o našej ambicióznej finančnej pomoci je pozitívna, vítaná a je to silný signál pre západný Balkán a Turecko. Dohodnutý balík je dobrou investíciou do budúcnosti regiónu rozšírenia a EÚ, ktorá podporuje implementáciu kľúčových politických, inštitucionálnych, sociálnych a ekonomických reforiem,“ uviedol eurokomisár pre rozšírenie Európskej únie a susedskú politiku Olivér Várhelyi.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Európska únia