Únia je podľa Blahu naladená proti Rusku, potrebuje rešpekt

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Nepokoje na Ukrajine naberajú na sile
Situácia na Ukrajine je neustále monitorovaná. Konflikty medzi proruskými a proukrajinskými separatistami naberajú na sile. Proruskí separatisti stále okupujú vládne budovy na východe Ukrajiny. Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 8. mája (WEBNOVINY) – Predseda parlamentného výboru pre európske záležitosti Ľuboš Blaha (Smer-SD) je za konštruktívnejší a pozitívnejší prístup k Ruskej federácii vo vzťahu k ukrajinskej kríze.

Spolu s predsedom eurovýboru francúzskeho Senátu Simonom Sutourom z francúzskej Socialistickej strany pripravujú spoločný postup na európskych fórach v tejto otázke. Obaja politici sa totiž zhodli na tom, že Rusko nemožno vnímať ako nepriateľa a treba pristúpiť ku konštruktívnym rokovaniam.

Viac o napätej situácii na Ukrajine sa dočítate

—-> TU.

Strategický partner

Ruská federácia je pre EÚ strategický partner a riešenie ukrajinskej krízy musí byť postavené na vzájomnom rešpekte medzi EÚ a Ruskom. Diskusia v EÚ je často príliš jednostranná, emotívna a nepriateľsky naladená voči Rusku,“ zdôraznil Blaha v rozhovore pre agentúru SITA. Obaja politici preto podľa neho považujú takýto prístup za chybný. „Je nebezpečné, ak sa akýkoľvek pokus o konštruktívnejší prístup k Rusku vytláča z politickej diskusie. Diskusia o Ukrajine prestáva byť slobodná a otvorená, je v nej príliš veľa propagandy a emócií,“ vyhlásil Blaha.

Slovenskí a francúzski predsedovia eurovýborov preto budú na najbližšom európskom stretnutí predsedov eurovýborov (COSAC) v máji v Aténach iniciovať konštruktívnejšiu diskusiu o Ukrajine a pozitívnejší prístup voči Rusku. EÚ by podľa oboch politikov nemala kopírovať americké postoje, ktoré nezohľadňujú európske záujmy ani prepojenosť európskej a ruskej ekonomiky. Blaha a Sutour sa nebránia diskusii o federalizácii Ukrajiny, ani kontaktom s predstaviteľmi Ruskej federácie. „Podstatné je nájsť mierové riešenie krízy a stabilizovať vzájomné vzťahy s Ruskom,“ konštatoval Blaha.

Obrazom: Situácia na Ukrajine je neustále monitorovaná

Národní poslanci sú slobodnejší

Blaha a Sutour považujú parlamentnú pôdu za ideálny priestor pre otvorenú a kritickú diskusiu o európskej zahraničnej politike, keďže národní poslanci sú často oveľa slobodnejší vo vyjadreniach než predstavitelia diplomacie a rezortov zahraničných vecí. Obaja politici sa dohodli na tom, že túto otázku otvoria na COSAC-u v Aténach a spoločne budú postupovať aj v zápase proti krátkozrakej úspornej politike, ktorá by podľa nich mala byť v EÚ nahradená ďaleko väčším dôrazom na sociálne aspekty, rast a solidaritu.

Rusko v uplynulých týždňoch anektovalo Krym, zároveň priznalo, že na poloostrov vyslalo vojakov, hoci to predtým zapieralo. Proruskí separatisti sa teraz snažia od Ukrajiny odtrhnúť ďalšie územia na východe krajiny.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ľuboš Blaha