Únia hydinárov odmieta vyjadrenia šéfa Podtatranskej hydiny

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Kurča
Foto: 123zapytanie.pl

BRATISLAVA 25. februára (WEBNOVINY) – Únia hydinárov Slovenska (ÚHS) odmieta tvrdenia konateľa spoločnosti Podtatranská hydina, a. s. Kežmarok Pavla Konkoľa. Ten v reakcii na podozrenia z používania krmív s nepovoleným obsahom nebezpečnej látky zilpaterol pri výkrme kurčiat na jeho farme v Čaklove spochybnil výsledky ministerskej kontroly a obvinil konkurenciu z nekalej hospodárskej súťaže. „Obvinenia, že ide o mediálnu kampaň voči jeho firme, nie sú ničím podložené, sú nepravdivé a majú vzbudiť zdanie, že v Podtatranskej hydine je všetko v poriadku,“ píše sa v piatkovom stanovisku únie.

Únia hydinárov Slovenska odmieta Konkoľove názory kritizujúce chov hydiny na Slovensku. „Vyjadrenie a stanovisko Pavla Konkoľa zverejnené v médiách považujeme za veľmi neodborné, neprofesionálne a najmä zavádzajúce, keďže označil podmienky chovu na Slovensku za katastrofálne,“ uvádza únia. Slovenské hydinárne podľa nej spĺňajú všetky požadované parametre EÚ. „Na rozdiel od iných krajín neboli so slovenskou hydinou doteraz žiadne problémy,“ dodáva ÚHS v stanovisku.

Minister pôdohospodárstva Zsolt Simon v stredu oznámil, že kontrolóri Ústredného kontrolného a skúšobného ústavu poľnohospodárskeho našli v krmivách pre hydinu na farme v Čaklove zakázanú látku zilpaterol, ktorá spôsobuje vyššie prírastky či vyšší výťažok mäsa v pomere k tuku. Krmivo poľského pôvodu na farmu dodala spoločnosť Blackthorn Košice. Tá podľa ministra nie je registrovaná na distribúciu krmív, a tak voči nej Štátna veterinárna a potravinová správa začala správne konanie a hrozí jej pokuta v maximálnej výške 33 tisíc eur. Štátna veterinárna a potravinová správa taktiež okamžite zastavila predaj hydiny spoločnosti Podtatranská Hydina a.s. a odobrala z nej vzorky, aby zistila prítomnosť zakázanej látky. Z doteraz odobratých vzoriek boli všetky negatívne. Podľa ministra je však náročné dokázať u kurčiat prítomnosť tejto látky, keďže jej polčas rozpadu je sedem dní a preto sa môže stať, že testy sa preukážu ako negatívne.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Zsolt Simon