UNESCO ocenilo aktivity programu Zelená škola

Zelená škola
Foto: SITA/Rastislav Ovšonka

BRATISLAVA 17. marca (WEBNOVINY) – Slovensko-nemecký projekt, súčasť vzdelávacieho programu Zelená škola, dnes v Kolíne nad Rýnom získal prestížne vyznamenanie nemeckej Komisie UNESCO. Patrí medzi 86 nových projektov, ktoré vyhlásili za „Oficiálny projekt Dekády OSN pre vzdelávanie k trvalo udržateľnému rozvoju“ na roky 2010-2011. Ide o projekty, ktoré rozširujú vedomosti a zručnosti potrebné pre napĺňanie udržateľného rozvoja našej spoločnosti.

„Realizáciou projektu chceme zväčšiť aktívne zapájanie žiakov a miestnej komunity do ochrany prírody a životného prostredia,“ hovorí jeho koordinátorka Eva Štroffeková. „V žiakoch vidíme veľký potenciál. Práve oni môžu, s podporou dospelých, svojím úsilím prispieť k znižovaniu množstva odpadu, spotreby vody a energií, starostlivosti o zeleň a prebrať tak spoluzodpovednosť za stav prostredia v ktorom žijeme,“ vysvetľuje.

Nejde pritom o prvé ocenenie aktivít Zelenej školy významnou medzinárodnou inštitúciou. Na globálnej úrovni bola už v roku 2003 uznaná programom OSN pre životné prostredie (UNEP) ako praktický model pre vzdelávanie k trvalo udržateľnému rozvoju. „V každej krajine je program Zelená škola vysoko hodnotený a podporovaný aj štátnymi inštitúciami,“ hovorí manažér projektu Radoslav Plánička. „Slovensko je aj napriek našej dlhodobej snahe zatiaľ výnimkou. Sme zvedaví, aká bude odozva ministra školstva na naše návrhy spolupráce a podpory praktického environmentálneho vzdelávania na Slovensku, ktoré sme mu adresovali v týchto dňoch,“ uzatvára.

Ocenený projekt „Zelená škola – environmentálny manažment so zapojením žiakov“ je spoločnou aktivitou Centra environmentálnej a etickej výchovy ŽIVICA a Deutsche Gesellschaft für Umwelterziehung. Realizuje sa s podporou nemeckej nadácie DBU. Aktivity projektu sú súčasťou medzinárodného certifikačného programu Zelená škola, do ktorého je v súčasnosti zapojených 115 materských, základných a stredných škôl z celého Slovenska. Program prepája environmentálnu výchovu s konkrétnymi praktickými krokmi. Tie vedú k šetrnejšiemu prístupu žiakov a celej školy k životnému prostrediu.

SITA

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie UNESCO Organizácia Spojených národov pre vzdelávanie, vedu a kultúru