Ukrajinská armáda naďalej ovláda približne 60 percent Vovčanska, ruské útoky však neustávajú

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Rusko ukrajinský konflikt, ukrajinský vojak
Policajt beží pred horiacim domom, ktorý bol zničený po ruskom nálete v ukrajinskom meste Vovčansk v Charkovskej oblasti. Foto: SITA/AP.
Tento článok pre vás načítala AI.

Ukrajina naďalej ovláda približne 60 % Vovčanska, takmer opusteného mesta v Charkovskej oblasti na severovýchode krajiny. Ukrajinská armáda kontroluje väčšinu mesta napriek neúnavnej ruskej ofenzíve.

Ako referuje web The Guardian, v pondelok pre národnú televíziu to povedal zástupca gubernátora Charkovskej oblasti Roman Semenucha.

Kyjev pociťuje nedostatok zbraní

„Nepriateľ sa naďalej snaží, najmä vo Vovčansku, vytlačiť ukrajinské ozbrojené sily z mesta. Asi 60 % mesta je pod kontrolou ukrajinských ozbrojených síl, čo znamená, že útoky neustávajú,“ povedal.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

V ostatných mesiacoch prevzali iniciatívu vo vojne ruské sily, keďže Kyjev pociťuje ťažký nedostatok záloh a zbraní, ktorý je čiastočne spôsobený mesiacmi prieťahov v americkom v Kongrese, ktoré oddialili obrovský balík americkej vojenskej pomoci.

Civilistov použili ako štíty

Ruské sily spustili 10. mája nečakaný útok v Charkovskej oblasti, ktorý viedol k ich najväčším územným ziskom za rok a pol.

Ukrajinskí predstavitelia obvinili ruských vojakov vo Vovčansku, že zajali desiatky civilistov a použili ich ako „ľudské štíty“ na obranu svojho veliteľského sídla. Toto tvrdenie zatiaľ nebolo nezávisle overené.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať