Ukrajina musí získať späť všetky územia okupované Ruskom a až potom sa skončí vojna, tvrdí Zelenskyj

Volodymyr Zelenskyy
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Foto: archívne, SITA/AP.

Prezident Volodymyr Zelenskyj opäť zopakoval, že Ukrajina musí získať späť všetky Ruskom okupované územia a až potom bude možné hovoriť o konci vojny. Učinil tak v stredu prostredníctvom webu svojej kancelárie.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

„Ak to nebude jasne pochopené, že sme získali naspäť našu zem, vojna sa skončila a je tu mier, ale vždy bude niečo s otáznikom, niektorá časť nebude deokupovaná a inej sa bude týkať nejaký kompromis, potom mi verte, že Rusko sa vždy bude vracať, aby okupovalo našu pôdu,“ vyhlásil Zelenskyj. Poznamenal, že „Ukrajina, žiaľ, nemôže vrátiť životy mŕtvym občanom, ale je schopná obnoviť spravodlivosť, a tá sa začína získaním svojej pôdy“.

Ruský vodca Vladimir Putin 16. septembra povedal, že „urobí všetko pre čo najrýchlejšie zastavenie vojny“, ale poburuje ho, že Ukrajina chce vyhrať vojenskými prostriedkami. Zelenského poradca Mychajlo Podoľak je presvedčený, že rokovania a ani stretnutie ukrajinskej hlavy štátu s vodcom agresorskej krajiny nemá zmysel. Zelenskyj zasa povedal, že zatiaľ nie je možné hovoriť o rýchlom ukončení vojny na Ukrajine, napriek úspešnej protiofenzíve ukrajinských síl.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Mychajlo PodoľakVladimir PutinVolodymyr Zelenskyj