Učiteľ Žarnay sa na súde domáha neplatnosti výpovede

Zarnay
Prepustený učiteľ Oto Žarnay počas preberania ocenenia Biela Vrana 2013. Foto: archívne, SITA/Gabriel Kuchta

KOŠICE 2. februára (WEBNOVINY) – Po troch odročeniach pokračovalo v pondelok na košickom okresnom súde pojednávanie vo veci neplatnosti výpovede, ktorú dala Obchodná akadémia Polárna Košice učiteľovi Otovi Žarnayovi. Na pojednávaní sa zúčastnili ako vedľajší účastník konania zástupcovia nadácie Zastavme korupciu, ktorá mu zabezpečila právnu pomoc.

Oto Žarnay v pondelok pred súdom uviedol, že trvá na tom, čo uvádza aj v žalobe, že riaditeľ školy s ním rozviazal pracovný pomer preto, lebo poukázal na nehospodárne vynakladanie prostriedkov v škole ako aj šikanovanie pedagógov zo strany vedenia školy. Podrobne informoval o krokoch, ktoré podnikol, keď sa dozvedel, že škola platí externej právničke paušálne sumy od 450 do 550 eur za poskytnuté právne služby.

Učiteľ dostal ocenenie Biela vrana

Keď však chcel vedieť, o aké konkrétne služby a úkony išlo, riaditeľ uviedol len ich formálny popis a nijaké konkrétne prípady. Pochopenie nenašiel ani u vedúceho odboru školstva Košického samosprávneho kraja, ktorý je zriaďovateľom školy. Keď videl, že náprava nebude, veci medializoval. Za občiansku odvahu mu Aliancia Fair Play a Transparency International udelili ocenenie Biela vrana.

Štatutárny zástupca školy riaditeľ Peter Ivan a právny zástupca k žalobe povedali, že je neodôvodnená a žiadajú súd, aby ju zrušil. Riaditeľ súdu vysvetlil, že organizačné zmeny v škole museli prijať pod tlakom objektívnych ekonomických faktorov, zmien normatívov na žiaka, na mzdy a prevádzku školy a ich celkovému poklesu.

Poukázal na to, že v inkriminovanom čase sa zmenili normatívy, ale klesol aj počet žiakov. Zníženie objemu peňazí a pokles žiakov bol taký, že sa nedal riešiť inak, ako prepúšťaním. Doložil, že v marci v roku 2013 prepustil troch učiteľov odborných predmetov a v máji dvoch učiteľov spoločenskovedných predmetov.

Sudca kladivko
Foto: ilustračné, Thinkstock

Riaditeľ odmietol šikanovanie pedagógov

Oto Žarnay a ďalší jeho kolega dostali výpoveď z organizačných dôvodov. Okrem toho prepustil aj dvoch nepedagogických zamestnancov. Potom vysvetlil tvorbu úväzkov pre pedagógov, ktorý majú v týždni odučiť základných 22 hodín. Poukázal na to, že mal v škole šesť slovenčinárov, jedným z nich bol Žarnay, a toľko ich nepotreboval. V závere svojho vystúpenia zdôraznil, že nešlo z jeho strany o nijakú svojvôľu voči Otovi Žarnayovi.

Riaditeľ Ivan odmietol aj šikanovanie pedagógov v škole a poukázal na to, že Žarnay neuviedol nijaké konkrétne fakty, ktoré by tomu nasvedčovali. Na to sa právny zástupca školy opýtal Ota Žarnaya, či za šikanovanie považuje, že pedagógovia nemali v jedálni vyhradené stoly, taniere a príbory iba pre seba.

Súd odročil pojednávanie

Žarnay v odpovedi uviedol, že učitelia museli jesť z tých istých tanierov ako žiaci, tými istými príbormi, ktoré im žiaci podávali rukami, čo je prinajmenšom nehygienické a neetické, ako aj sedieť spolu so žiakmi za jedným stolom, čo im bránilo počas obedňajšej prestávky relaxovať.

Poprel, že by škola vynakladala nehospodárne peniaze na právničku. Zdôraznil, že v tom čase sa rozsiahlo menila legislatíva, ktorú bolo potrebné zapracovať do interných predpisov školy a navyše realizovali dva projekty v hodnote okolo 350 000 eur, ktoré bolo potrebné ošetriť po právnej stránke.

Právny zástupca školy uviedol, že košická správa finančnej kontroly prerokovala podnet, ktorý jej zaslal bývalý hlavný kontrolór KSK Vojtech Farkaš v súvislosti s jeho zisteniami počas kontroly na Obchodne akadémii Polárna Košice, no nezačala ďalej konať, lebo nevidela na to právne dôvody.

Súd odročil pojednávanie na máj, keď vypočuje svedkov.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Oto Žarnay