Turecko vyšle na ISS historicky prvého astronauta, na misii vykoná 13 experimentov

Turkey Politics
Na tejto fotografii zverejnenej tureckým predsedníctvom tureckého prezidenta Recep Tayyip Erdogana, uprostred, dvíha ruky pilota tureckého letectva Alpera Gezeravciho (vľavo) a leteckého systémového inžiniera Tuvu Cihangira Atasevera na vojenskom veľtrhu Teknofest v Istanbule v sobotu. 29. apríla 2023. Foto: SITA/AP

Na Medzinárodnú vesmírnu stanicu (ISS) pocestuje do konca tohto roka historicky prvý astronaut z Turecka. Bude ním 43-ročný Alper Gezeravci, ktorého v prípade neočakávaných okolností zastúpi o 13 rokov mladší náhradník Tuva Cihangir Atasever. Počas sobotňajšieho leteckého a vesmírneho veľtrhu Teknofest v Istanbule to oznámil turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan.

Náš priateľ, ktorý pôjde na prvú tureckú vesmírnu misiu s ľudskou posádkou, zostane na Medzinárodnej vesmírnej stanici 14 dní. Náš astronaut počas tejto misie vykoná 13 rôznych experimentov, ktoré pripravili vážené univerzity a výskumné inštitúcie našej krajiny,“ povedal Erdoğan, ktorého na veľtrhu sprevádzal azerbajdžanský prezident Ilham Alijev a dočasný líbyjský premiér Abdul Hamid Dbeibeh.

Webová stránka Tureckej vesmírnej agentúry opisuje Gezeravciho ako ostrieľaného príslušníka vzdušných síl a pilota stíhačiek F-16 s 21-ročnými skúsenosťami, ktorý navštevoval Technologický inštitút vzdušných síl Spojených štátov.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ilham AlijevRecep Tayyip Erdogan
Firmy a inštitúcie Medzinárodná vesmírna stanica