Impeachment Donalda Trumpa pokračuje záverečnými argumentmi, vyhlásenie svedkyne zaradili do záznamu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Donald Trump
Bývalý prezident Spojených štátov amerických Donald Trump. Foto: archívne, SITA/AP
  • aktualizované 13. februára 2021, 19:59

Demokrati z amerického Kongresu zodpovední za impeachment exprezidenta Donalda Trumpa, jeho právny tím a Senát sa dohodli na zaradení vyhlásenia kongresmanky do záznamu. Vyhlásenie republikánky Jamie Herrera Beutler opisuje telefonát medzi bývalým prezidentom a lídrom republikánov v Snemovni reprezentantov amerického Kongresu Kevinom McCarthym o nepokojoch v Kapitole zo 6. januára.

Demokrati chceli političku pôvodne predvolať ako svedkyňu. Priestor tak dostali záverečné argumenty oboch strán, informuje spravodajský portál CNN.

Zasadnutie Senátu na niekoľko hodín zdržalo hlasovanie o predvolaní svedkov a výpovediach, ktoré vyvolalo medzi senátormi zmätok. Po dohode však na začiatku obnoveného zasadnutia Jamie Raskin, ktorý je jedným z kongresmanov zodpovedných za impeachment, prečítal vyhlásenie političky zo štátu Washington a zaradili ho medzi dôkazy. Ani jedna strana nežiadala predvolanie ďalších svedkov a následne prešli na záverečné argumenty.

Po nich by malo nasledovať konečné hlasovanie o tom, či Trumpa uznajú vinným z podnecovania vzbury.

Trump čelí impeachmentu tretíkrát

Trump je prvý prezident, ktorý impeachmentu čelí dvakrát, a jediný, ktorého proces sa koná po tom, ako skončil v úrade. Ústavnú žalobu na neho podali za podnecovanie vzbury.

Trump 6. januára svojim podporovateľom povedal, aby bojovali za zvrátenie výsledkov prezidentských volieb, a oni následne vtrhli do Kapitolu a prerušili počítanie hlasov Zboru voliteľov. Nepokoje po sebe zanechali päť mŕtvych.

Samotný Trump pritom odmietol výzvu demokratov zo Snemovne reprezentantov, aby v rámci procesu prišiel vypovedať pod prísahou. Trumpovi právnici trvajú na tom, že je nevinný a jeho provokatívne vyjadrenia vraj boli len rečnícke obraty.

Demokrati potrebujú aj hlasy republikánov

Demokrati tvrdia, že proces je nevyhnutný, aby vyvodil konečnú zodpovednosť za útok. Rovnomerné rozdelenie kresiel v Senáte však naznačuje, že Trumpa ani na druhý pokus neuznajú vinným, keďže na to je potrebná dvojtretinová väčšina hlasov – 67, čo znamená, že demokrati by potrebovali aj hlasy 17 republikánov.

Väčšina republikánov, vrátane senátneho lídra Mitcha McConnella, pritom naznačila, že nebude hlasovať za uznanie viny.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Donald TrumpKevin McCarthyMitch McConnellRaskin