Trump vyjadreniami o Rusku ohrozil bezpečnosť amerických vojakov a spojencov, kritizuje Stoltenberg

Jens Stoltenberg, Donald Trump
Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg a kandidát na amerického prezidenta Donald Trump. Foto: archívne, SITA(AP)
Tento článok pre vás načítala AI.

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg v nedeľu varoval, že uchádzač o post prezidenta USA Donald Trump ohrozil bezpečnosť amerických vojakov a spojencov, keď na mítingu povedal, že Rusko môže robiť „čokoľvek, čo do pekla chce,“ tým členom aliancie, ktorí neplnia plány v oblasti výdavkov na obranu.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

„Akýkoľvek náznak, že spojenci sa nebudú navzájom brániť, podkopáva celú našu bezpečnosť, vrátane bezpečnosti USA, a vystavuje amerických a európskych vojakov zvýšenému riziku,“ povedal generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg.

Šéf aliancie dodal, že očakáva, že „bez ohľadu na to, kto vyhrá prezidentské voľby, USA zostanú silným a odhodlaným spojencom NATO“.

Poľský minister obrany Władysław Kosiniak-Kamysz povedal, že „žiadna predvolebná kampaň nie je ospravedlnením pre zahrávanie sa s bezpečnosťou aliancie“. Nemecký denník Frankfurter Allgemeine Zeitung v úvodníku napísal, že „ak sa Trump opäť stane prezidentom USA, takéto vyhlásenia zvýšia riziko, že Putin rozšíri svoju vojnu. Európania môžu proti tomu urobiť len jednu vec: konečne investovať do svojej vojenskej bezpečnosti v súlade s vážnosťou situácie.“

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Donald TrumpJens Stoltenberg