Slovenskí študenti patrili na olympiáde v Pekingu medzi najlepších, od Viskupiča dostali ocenenie

Jozef Viskupič
Predseda SK8 a zároveň trnavský župan Jozef Viskupič. Foto: archívne, SITA/Martin Medňanský

TRNAVA 16. januára (WebNoviny.sk) – Predseda Trnavského samosprávneho kraja (TTSK) Jozef Viskupič ocenil za reprezentovanie kraja v zahraničí študentov Janku Švrčkovú zo Senice a Dejana Prokopa z Galanty.

Obaja sa zúčastnili 12. medzinárodnej olympiády v astronómii a astrofyzike, ktorá sa koncom roka konala v čínskom Pekingu, a obaja patrili v konkurencii viac ako dvoch stoviek účastníkov z 39. krajín k najlepším.

V Pekingu získali zlatú a bronzovú medailu

Švrčková zvládla svoje zadania na 91 percent a získala v Pekingu zlatú medailu, Prokop sa vracal na Slovensko s bronzovou medailou.

Teší ma to a zároveň aj motivuje. Uvedomujem si, že ešte stále viem málo a chcem sa veľa učiť,“ povedala o svojom úspechu Švrčková, ktorá prvý rok študuje na Matematicko-fyzikálnej fakulte na Karlovej univerzite v Prahe, rovnako ako Dejan Prokop.

Po štúdiu sa chcú vrátiť na Slovensko

Obaja úspešní študenti vyjadrili presvedčenie, že sa po skončení štúdia vrátia na Slovensko. Predseda TTSK Viskupič oboch študentov prijal a ocenil ich za reprezentáciu kraja aj Slovenska.

Príklady priťahujú a verím, že táto dvojica motivuje ďalších mladých ľudí študovať prírodné vedy. Dúfam, že sa im bude dariť v škole a v našej krajine budú také podmienky, aby sa dokázali na Slovensku uplatniť,“ povedal Viskupič.

Agentúru SITA o prijatí študentov informoval hovorca TTSK Patrik Velšic.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jozef Viskupič