Trnavská arcidiecézna charita nájde desať bytov pre ľudí, ktorým hrozí bezdomovectvo

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
bezdomovec
Foto: ilustračné, Getty images

Trnavská arcidiecézna charita zabezpečí bývanie v podnájme a komplexnú odbornú pomoc pre ľudí, ktorým hrozí bezdomovectvo, alebo sa už ocitli na ulici. Vďaka projektu Dostupné bývanie môže teraz charita pre vybraných klientov sprostredkovať prenájom v desiatich bytoch a pomôcť im tak vyhnúť sa bezdomovectvu.

V prvom rade musia chcieť

„Ľudí, ktorých do projektu naši pracovníci vyberú, musí spájať veľká motivácia zmeniť svoju súčasnú situáciu. Po celý čas budú preto intenzívne spolupracovať s tímom odborníkov a pripravovať sa na to, že sa postavia na vlastné nohy a budú žiť svojpomocne,“ vysvetlila manažérka rozvoja sociálnych služieb Trnavskej arcidiecéznej charity Katarína Pažitková.

Charita podľa jej hovorkyne Dariny Kukuľovej Kvetanovej do tímu prijala sociálnych pracovníkov, psychológa, asistenta bývania a pracovníka pre riešenie bytových otázok. Tí pomôžu núdznym zbaviť sa dlhov, komunikovať s úradmi, nájsť si prácu či vybaviť invalidný dôchodok.

„K tomu, aby raz dokázali fungovať samostatne, im budú osožné aj rekvalifikačné kurzy a poznatky o tom, ako hospodáriť s rodinným rozpočtom. Vďaka terapiám so psychológom zas môžu riešiť dlhodobo nahromadené problémy,“ dodala Kukuľová Kvetanová.

Financovanie z eurofondov

V projektovom tíme bude podľa nej tiež človek, ktorý si v minulosti prešiel podobnou nepriaznivou životnou situáciou, úspešne ju prekonal a dnes môže byť pre núdznych motiváciou.

Projekt Dostupné bývanie je financovaný z európskych fondov a vychádza z modelu, ktorý vznikol v severských krajinách. Jeho hlavným cieľom je sprostredkovať štandardné, cenovo dostupné a samostatné ubytovanie pre ľudí, ktorí nemajú prístup k vlastnému bývaniu.

Trnavská arcidiecézna charita je jednou z organizácií, ktoré sa úspešne zapojili do výzvy Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky a na projekt získali financie z eurofondov.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Darina Kukuľová KvetanováKatarína Pažitková
Firmy a inštitúcie Trnavská arcidiecézna charita