Levoča dostane od vlády na rekonštrukciu Námestia Majstra Pavla viac než dvestotisíc eur

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Námestie Majstra Pavla, Levoča
Námestie Majstra Pavla v Levoči. Foto: archívne, SITA/Viktor Zamborský

Mesto Levoča dostane od vlády regionálny príspevok 220-tisíc eur na pokračovanie komplexnej rekonštrukcie Námestia Majstra Pavla v rámci jej druhej etapy.

S prácami na jej tretej časti, na ktorú pôjde celkovo 1,2 milióna eur, sa začalo v polovici mája tohto roka. Odvtedy sa tam v rámci nich vykonal výrub stromov, odstránili doterajšie kryty na cestnej komunikácii a časti chodníkov či vymenili sa staré rozvody potrubia.

Prebieha archeologický výskum

V súčasnosti sa tam robí archeologický výskum, ktorý sa týka predsunutých suterénov meštianskych domov pod chodníkmi.

Agentúru SITA o tom informovali z oddelenia investičnej činnosti, územného plánovania a životného prostredia na mestskom úrade.

Práce na prestavbe námestia zahŕňajú rekonštrukciu povrchov niektorých ciest a chodníkov, vodovodu a vodovodných prípojok, týkajú sa aj odkanalizovania, elektrických rozvodov, verejného osvetlenia, ale aj prvkov drobnej architektúry.

Realizuje ich víťaz verejného obstarávania spoločnosť Eurovia SK. Projekt mesto financuje z vlastných zdrojov a dotácie z Ministerstva financií SR. Na tento účel mu pribudne aj spomínaný príspevok od vlády.

Zatiaľ investovali tri milióny eur

Rekonštrukcia by mohla byť podľa primátora Miroslava Vilkovského v prípade priaznivej situácie ukončená do konca roka.

Za uplynulé roky išli do obnovy Námestia Majstra Pavla približne tri milióny eur, a to z rozpočtu mesta, Ministerstva financií SR aj Prešovského samosprávneho kraja. V rámci nej sa už podarilo zrealizovať opravy v severnom parku.

V roku 2013 boli ukončené práce v rámci prvej etapy prestavby námestia, zamerané boli na jeho južnú časť. S kompletnou rekonštrukciou východnej časti historického námestia začali stavbári v roku 2018.

Prácami v tomto roku sa druhá etapa obnovy námestia ukončí. Jeho prestavba v ďalšom období sa bude podľa primátora realizovať v závislosti od finančného potenciálu mesta.

Príspevok vlády pre šesť okresov

Vláda schválila v stredu 30. júna regionálny príspevok spolu šiestim najmenej rozvinutým okresom takmer 1,66 milióna eur. Pôjde na projekty a aktivity v tomto roku, zamerané na realizáciu cieľov akčných plánov. Ide o okresy Bardejov, Košice-okolie, Levoča, Michalovce, Snina a Stropkov.

Schválené projekty a aktivity sa podieľajú na podpore lokálnej ekonomiky, znižovaní regionálnych rozdielov a zvyšovaní zamestnanosti. Prispieť by mali k zvýšeniu životnej úrovne obyvateľov.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať