Trnavčania absolvujú prvé miestne referendum, budú hlasovať o zrušení súčasnej parkovacej politiky mesta

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Rudolf Krajčovič, miestne referendum v Trnave
Od predsedu petičného výboru Rudolfa Krajčoviča (vľavo) poslanci na rokovaní Mestského zastupiteľstva v Trnave žiadali vysvetlenie k referendovým otázkam. Foto: SITA/Pavol Machovič
Tento článok pre vás načítala AI.

Miestne referendum o parkovacej politike v Trnave sa bude konať v sobotu 13. januára 2024 od 7:00 do 22:00. Mestské zastupiteľstvo v Trnave vyhlásilo referendum na základe petície skupiny obyvateľov.

Trnavčania tak dostanú možnosť v historicky prvom miestnom referende hlasovať o zrušení terajšej parkovacej politiky mesta.

Niekoľkohodinové grilovanie

Aj keby bolo referendum úspešné, podľa vedúceho právneho odboru Mestského úradu v Trnave Igora Kršiaka jeho výsledky nemôžu prinútiť poslancov hlasovať proti ich vôli.

Poslanci ľudové hlasovanie vyhlásili po niekoľkohodinovom „grilovaní“ predsedu petičného výboru Rudolfa Krajčoviča.

Primátor Trnavy Peter Bročka a viacerí poslanci ho konfrontovali s jednotlivými otázkami, ktoré dával petičný výbor podpisovať občanom.

Najviac rezonovala prvá otázka, ktorou by účastníci referenda mali rozhodnúť o zrušení terajšej parkovacej politiky mesta, čo by znamenalo parkovanie zadarmo. Krajčovič však vyhlásil, že cieľom referenda nie je parkovanie zadarmo.

Viac než 30 percent podpisov

V diskusii tiež vyšlo najavo, že opoziční poslanci si založili občianske združenie Trnava parkuje s rozumom, ktorého cieľom bola práve petícia za referendum. Začali tiež zbierať peniaze na referendovú kampaň.

Krajčovič pripustil spoluprácu s opozičnými poslancami, sám sa však dištancoval od „akéhokoľvek politického kalkulu“.

Pod petíciou bolo 16 715 platných podpisov, čo je viac ako zákonom určených 30 percent. V novodobej histórii samosprávy pôjde v Trnave o úplne prvé miestne referendum.

Päť referendových otázok

Trnavčania budú v ľudovom hlasovaní odpovedať na päť otázok. Prvá sa týka zrušenia všeobecne záväzného nariadenia, ktoré rieši parkovanie v meste.

Druhá otázka hovorí o podmienke vybudovať záchytné parkoviská s kapacitou 1 380 bezplatných parkovacích miest, tretia o pravidelnej kyvadlovej autobusovej doprave zo záchytných parkovísk do centra mesta, štvrtá a piata otázka sa týka konkrétnych podmienok pre zavedenie rezidentského parkovania v meste.

Výsledky miestneho referenda budú platné, ak sa na ňom zúčastní aspoň polovica oprávnených voličov a ak bude rozhodnutie prijaté nadpolovičnou väčšinou platných hlasov účastníkov referenda. V Trnave je aktuálne 53 310 oprávnených voličov.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Igor KršiakPeter BročkaRudolf Krajčovič