Trnava plánuje vyrubiť maximálnu daň za schátrané stavby, ich vlastníci by mali platiť desaťnásobok

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Schátraný dom
Foto: ilustračné, Getty images

Trnava sa pripravuje na možnosť vyrubiť až desaťnásobne vyššiu daň za nehnuteľnosti, ktoré sú schátrané a neudržiavané.

Vyplýva to z návrhu všeobecne záväzného nariadenia, ktorým reaguje na novelu zákona o miestnych daniach. Mestské zastupiteľstvo v Trnave o ňom bude rokovať 20. septembra, s jeho účinnosťou sa ráta od 1. januára 2023.

Maximálne možné zvýšenie dane

Mestá a obce dostali v tomto roku novelou zákona o miestnych daniach možnosť vyrubiť vyššiu daň za schátrané stavby.

Ide o stavby, ktoré sú neudržiavané, nezodpovedajú základným požiadavkám na stavby, prípadne ohrozujú život alebo zdravie osôb.

Zákon umožňuje samosprávam určiť všeobecne záväzným nariadením pri neudržiavaných stavbách koeficient, ktorým sa zvýši štandardná ročná sadzba dane.

Trnavská radnica navrhuje mestským poslancom schváliť zvýšenie sadzby dane za takéto stavby na desaťnásobok, čo je maximálne možné zvýšenie dane.

Vlastníka musia dvakrát upozorniť

Zvýšenú daň za schátrané a neudržiavané stavby bude možné vyrubiť až v prípade, že vlastník stavby bol na tento zámer najmenej dvakrát upozornený.

V Trnave platia v súčasnosti vlastníci nehnuteľností v prípade stavieb na bývanie daň jedno euro za meter štvorcový. V prípade stavieb na podnikanie a na inú zárobkovú činnosť je sadzba dane päť eur za meter štvorcový.

Ak Mestské zastupiteľstvo v Trnave schváli vyššie zdanenie schátraných stavieb, tak by ich vlastníci platili daň až 10 eur za meter štvorcový v prípade stavieb na bývanie a až 50 eur za meter štvorcový v prípade schátraných stavieb na podnikanie.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať