Trnava plánuje vybrať na parkovnom rekordnú sumu, pribudnú spoplatnené zóny

parkovanie, autá, parkovisko
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Mesto Trnava plánuje v tomto roku vybrať od vodičov poplatok za parkovanie v celkovej výške 1,4 milióna eur. Vyplýva to z návrhu aktualizácie rozpočtu na tento rok.

Vyššie ceny v centre mesta

Je to výrazne viac, ako bol priemerný výnos z tohto poplatku v predchádzajúcich rokoch. V roku 2021 mala Trnava príjem za parkovanie vo výške 963-tisíc eur, v tom sú zarátané platby v parkovacích automatoch, cez SMS aj z predaja parkovacích kariet.

Mestské zastupiteľstvo v Trnave schválilo vlani vyššie sadzby za parkovanie v centre mesta, ako aj prvú spoplatnenú zónu mimo centra mesta. Od 1. júla tohto roka majú podľa návrhu všeobecne záväzného nariadenia spoplatnené zóny so zvýhodnením rezidentov pribudnúť aj v pomerne širokom okolí centra. Práve preto je v návrhu aktualizácie rozpočtu mesta na tento rok navrhovaný rekordný príjem z poplatku za parkovanie.

Peniaze ostávajú súčasťou rozpočtu mesta

Za ostatných desať rokov zaplatili vodiči v Trnave za parkovanie 8,4 milióna eur. Od roku 2015 boli príjmy vždy vyššie ako 900-tisíc eur a mali stúpajúcu tendenciu. Výnimkou bol rok 2020, keď bolo centrum mesta v dôsledku protipandemických opatrení poloprázdne a výber parkovného klesol pod 500-tisíc eur. Doteraz rekordným v príjmoch za parkovanie bol rok 2019, keď vodiči zaplatili 993-tisíc eur.

Všetky peniaze vybrané za parkovanie zostávajú súčasťou rozpočtu mesta, Trnava si celú agendu okolo parkovania od začiatku spoplatnenia zabezpečuje sama bez sprostredkovateľských firiem.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom