Tri agentúry OSN vyzývajú na okamžité ukončenie útokov na zdravotnícke zariadenia

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Pictures of the Week Global Photo Gallery Ukrainian emergency employees and volunteers carry an injured pregnant woman from the maternity hospital that was damaged by shelling in Mariupol, Ukraine, Wednesday, March 9, 2022. A Russian attack has severely damaged the maternity hospital in the besieged port city of Mariupol, Ukrainian officials say
Foto: AP Photo/Evgeniy Maloletka

Tri agentúry Organizácie Spojených národov (OSN) vyzvali na okamžité ukončenie útokov na zdravotnícke zariadenia a označili ich za „nespravodlivú krutosť“.

V spoločnom vyhlásení, ktoré zverejnili v nedeľu, Detský fond OSN, Svetová zdravotnícka organizácia a Populačný fond OSN uviedli, že „hrôzostrašné útoky zabíjajú a spôsobujú vážne zranenia pacientom a zdravotníkom, ničia dôležitú zdravotnícku infraštruktúru a nútia tisíce ľudí k tomu, aby nenavštevovali zdravotnícke zariadenia napriek katastrofálnej potrebe“.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

Od začiatku vojny na Ukrajine bolo poškodených alebo zničených 24 zdravotníckych zariadení a sanitiek, pričom najmenej 12 ľudí bolo zabitých a 34 zranených, uviedli agentúry OSN.

Konštatovali, že od vypuknutia konfliktu sa na Ukrajine narodilo približne 4 300 detí a v najbližších troch mesiacoch má rodiť 80-tisíc ukrajinských žien, pričom zásoby kyslíka a ďalších zdravotníckych dodávok sú nebezpečne nízke. „Zdravotnícky systém na Ukrajine je jasne pod veľkým tlakom a jeho kolaps by bol katastrofou,“ uviedli.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Organizácia Spojených národov (OSN)Svetová zdravotnícka organizácia (WHO)