Trest za vraždu pre Oscara Pistoriusa padne v júni

Oscar Pistorius
Hendikepovaný juhoafrický športovec Oscar Pistorius sa dozvie trest za vraždu svojej snúbenice. Foto: SITA/AP

PRETÓRIA 20. apríla (WebNoviny.sk) – O treste pre telesne hendikepovaného atléta Oscara Pistoriusa za vraždu priateľky Reevy Steenkampovej z februára 2013 bude procesný najvyšší vyšší súd pre severnú časť juhoafrickej provincie Guateng v Pretórii rozhodovať 13. – 17. júna. Termín vytýčili na pondelkovom predbežnom pojednávaní, na ktorom sa krátko objavil aj obžalovaný.

Proces by mala viesť sudkyňa Thokozile Masipová, ktorá pred dvoma rokmi vymerala paralympionikovi trest odňatia slobody na päť rokov, jeho čin vtedy označila ako zabitie z nedbanlivosti. Po odslúžení časti trestu ho 19. októbra 2015 prepustili do domáceho väzenia. Najvyšší odvolací súd v JAR začiatkom decembra minulého kalendárneho roka rozhodol o zmene klasifikácie trestného činu zo zabitia z nedbanlivosti na vraždu. Pistorius sa ešte pokúsil zvrátiť výsledok odvolaním na ústavný súd, ale nepochodil.

Šprintér s amputovanými dolnými končatinami zastrelil Steenkampovú cez zatvorené dvere toalety na Valentína 2013. Žaloba tvrdila, že to spravil úmyselne po hádke, športovec zasa, že si ju pomýlil s domnelým votrelcom. Pistorius bude na výšku trestu čakať v domácej väzbe v dome svojho strýka, do ktorej ho sudca prepustil na kauciu 692 amerických dolárov. V JAR za vraždu hrozí minimálne pätnásť rokov odňatia slobody, výnimočné okolnosti (slávny športovec, čas strávený vo väzení, zdravotné postihnutie, prvý zločin) však Pistoriusovi môžu zabezpečiť kratšiu sadzbu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Oscar Pistorius