Tour de France 2023: Sagan získal tri body na prémii, 3. etapa mala očakávaného víťaza (video+foto)

Tour de France 2023, 3. etapa
Záverečný špurt o triumf v 3. etape Tour de France 2023, v ktorom bol najrýchlejší belgický cyklista Jasper Philipsen z tímu Alpecin Deceuninck. Bayonne, 3. júl, 2023. Foto: SITA/AP.
  • aktualizované 3. júla 18:19

V pondelok sa na Tour de France 2023 išla tretia etapa, bola rovinatá a mala 193,5 kilometra. Jej víťazom sa v cieľovom Bayonne stal Belgičan Jasper Philipsen z tímu Alpecin–Deceuninck. Slovenský cyklista Peter Sagan (TotalEnergies) sa v závere držal na čele pelotónu, ale do špurtu o triumf sa nakoniec nezapojil a obsadil 19. miesto.

Viac o téme: Tour de France 2023

Štart v španielskom Amorebiete bol tesne po 13:00 a cyklisti prišli do cieľa pred 18:00. Experti televízie Eurosport tiež za najväčšieho favorita považovali Philipsena, ale jeho triumf ešte museli potvrdiť rozhodcovia, pretože na záberoch zisťovali, či „nezavrel“ k bariére krajana Wouta Van Aerta (Jumbo Visma), ktorý nakoniec skončil piaty.

Na 65,7 kilometri sa bojovalo o body do súťaže o zelený dres, kde bola rýchlostná prémia. Ako prvé sem prišlo duo z úniku Laurent Pichon (Arkea Samsic) a Neilson Powless (EF Education – Easypost). Pätnásť bodov zobral držiteľ zeleného dresu Victor Lafay (Cofidis). Sagan si polepšil o tri, a keďže za 19. miesto v cieli nezobral žiadny, zostal na 15. Zelený dres si udržal Lafay, ale rovnaký počet bodov už má aj víťazný Philipsen.

Na trase boli aj tri horské prémie tretej kategórie a jedna „štvorka“ a v bodkovanom drese pre najlepšieho vrchára zostal oblečený Powless. Keďže v pondelok o víťazovi rozhodol hromadný špurt pelotónu, tak v celkovom poradí veľké zmeny nenastali a žltý dres bude mať aj v utorok na sebe britský cyklista Adam Yates (UAE Emirates).