Tokajev sa stretol s Putinom, jeho návšteva v Moskve má istú politickú symboliku

Kasym Žomart Tokajev, Vladimir Putin
Prezidenti Kasym-Žomart Tokajev a Vladimir Putin počas stretnutie v Moskve (28. november 2022). Foto: Michail Klimentjev, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP,

Kazašský prezident Kasym-Žomart Tokajev sa v pondelok stretol s ruským lídrom Vladimirom Putinom. Schôdzka sa uskutočnila týždeň po tom, ako Tokajev zvíťazil v predčasných prezidentských voľbách a na sedem rokov získal post hlavy štátu.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Na začiatku stretnutia kazašský prezident povedal, že jeho prvá cesta do zahraničia po voľbách, v ktorých dostal viac ako 80 percent hlasov, má „veľký politický význam. Samozrejme, táto návšteva určite má istú politickú symboliku“. Putin konštatoval, že obe krajiny majú „spoločnú túžbu rozvíjať naše vzťahy presne s kapacitou, s ktorou sa vyvíjali, a samozrejme, sa budú rozvíjať v budúcnosti“.

Kazachstan je významný spojenec Ruska a obe krajiny majú 7 600 kilometrov dlhú spoločnú hranicu. Prezident Kasym-Žomart Tokajev si však v súvislosti s vojnou na Ukrajine od Moskvy zachováva odstup. Odmietol, napríklad, uznať separatistické proruské regióny na Ukrajine za suverénne štáty.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Kasym-Žomart TokajevVladimir Putin