Tisíce Slovincov vyšli do ulíc Ľubľany, žiadajú odstúpenie premiéra a predčasné voľby (video)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Slovinsko, protest
V Ľubľane sa zhromaždili tisíce ľudí, ktorí protestovali proti premiérovi Janezovi Janšovi. Foto: SITA/AP

Tisíce ľudí sa v piatok zhromaždili v slovinskom hlavnom meste, aby protestovali proti pravicovému premiérovi Janezovi Janšovi.

Asi 20-tisíc ľudí sa zhromaždilo na centrálnom námestí v Ľubľane, kde žiadali odstúpenie vlády a predčasné voľby. K demonštrácii sa pripojilo niekoľko robotníckych odborových zväzov a opozičných strán.

Janšu prirovnávajú k Orbánovi

Zhromaždenie vyvinulo ešte väčší tlak na slovinskú vládu, iba niekoľko týždňov predtým, ako krajina prevezme rotujúce predsedníctvo v Európskej únii. Kritici obviňujú Janšu z čoraz autoritatívnejších spôsobov vládnutia a vyčítajú mu, že sa začína podobať maďarskému premiérovi Viktorovi Orbánovi.

Janšov vládny kabinet podľa oponentov vyvíja nátlak na slovinské médiá a podnecuje nenávistné prejavy. Vyčítajú mu aj zlé riešenia počas pandémie koronavírusu, nedostatočný sociálny dialóg a málo príležitostí na uplatnenie predovšetkým pre mladých ľudí. Samotný premiér obvinenia odmieta a vidí za tým ľavicové sprisahanie.

Trumpovi gratuloval predčasne

Janša sa vlani opäť dostal k moci po tom, čo predchádzajúci liberálny premiér Marjan Šarec odstúpil. Pred niekoľkými mesiacmi sa zviditeľnil predčasnou gratuláciou bývalému americkému prezidentovi Donaldovi Trumpovi k víťazstvu v minuloročných voľbách, v ktorých napokon triumfoval Joe Biden.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Donald TrumpJanez JanšaJoe BidenMarjan ŠarecViktor Orbán
Firmy a inštitúcie Európska únia