Tisíce Iračanov si v uliciach Bagdadu pripomenuli výročie zabitia iránskeho generála a vodcu milícií

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Bagdad iran youtube.jpg
Reprofoto: www.youtube.com

Tisícky Iračanov v nedeľu vyšli do ulíc irackého hlavného mesta Bagdad, aby si pripomenuli prvé výročie zabitia vplyvného iránskeho generála Kásema Solejmáního a popredného lídra irackých milícií Abú Mahdího al-Muhandísa, ktorých vlani zabil americký nálet pri bagdadskom letisku.

Cesty vedúce k hlavnému námestiu Tahrír boli uzavreté a úrady v meste posilnili aj bezpečnosť. Na zhromaždenie vyzvali iránom podporované milície známe ako Ľudové mobilizačné sily, ktorých bol al-Muhandís zástupcom veliteľa.

Účastníci počas neho skandovali protiamerické slogany, vyzývali na odchod amerických vojakov a dokonca aj zapálili veľkú americkú vlajku.

Vyostrené napätie

Zabitie Kásema Solejmáního a Abú Mahdího al-Muhandísa výrazne vyostrilo napätie medzi Teheránom a Washingtonom a vyvolalo pobúrenie v Iraku, kde parlament následne prijal nezáväznú rezolúciu vyzývajúcu na vyhostenie všetkých zahraničných jednotiek z krajiny.

Irán na nálet reagoval vystrelením balistických striel na dve iracké základne s americkými vojakmi a tamojší predstavitelia naznačili aj ďalšiu odvetu.

Obrad na letisku

Padlých veliteľov si v Iraku pripomenuli aj v sobotu smútočným obradom na bagdadskom letisku. Výročie si pripomenula aj šiitska militantná skupina Hizballáh v Libanone, ktorá usporiadala symbolické pietne podujatie na juhu krajiny. V nedeľu by mal vystúpiť s prejavom aj líder Hizballáhu Hassan Nasralláh.

Situácia medzi Iránom a USA je stále napätá. Spojené štáty v decembri vykonali dva prelety strategických bombardérov nad Perzským zálivom a vyslali tam aj jadrovú ponorku, pre prípad iránskeho útoku pri príležitosti spomínaného výročia.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Abú Mahdí al-MuhandisHasan NasralláhKásem Solejmání