Transparency vníma tlak zmariť vyšetrovanie dôležitých káuz a obvinenie Kovaříka môže byť súčasťou týchto snáh

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Peter Kovařík
Bývalý policajný prezident Peter Kovařík. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel

Vzdanie sa funkcie policajného prezidenta zo strany obvineného Petra Kovaříka. môže ochrániť dôveryhodnosť polície.

Súčasné dianie otriasa dôverou

Pre agentúru SITA to skonštatoval Ján Ivančík z Transparency International Slovensko, podľa ktorého nie je zďaleka ideálnym stavom, ak na čele policajného zboru stojí človek obvinený z trestného činu, a to bez ohľadu na dôvodnosť tohto obvinenia.

„Dôverou verejnosti však otriasa súčasné dianie, a to najmä v prokuratúre. Vnímame tlak zmariť vyšetrovanie dôležitých káuz, pričom obvinenie policajného prezidenta môže byť súčasťou týchto snáh,“ pokračoval Ivančík.

Obvinený zo zneužívania právomoci

S ohľadom na troch po sebe obvinených policajných prezidentov vidí TIS rozdiely medzi jednotlivými prípadmi. „Tento stav súvisí aj so spoločenskou situáciou po vražde Jána Kuciaka a snahou o očistu verejnej sféry,“ uzavrel Ivančík.

Obvinený policajný prezident Kovařík 31. augusta informoval o tom, že sa vzdá funkcie. Ako povedal, vo funkcii šéfa polície by v prípade schválenia jeho žiadosti o ukončenie pracovného pomeru mal skončiť k 15. septembru.

Krajská prokuratúra Bratislava vzniesla 26. augusta obvinenie voči Kovaříkovi pre zločin zneužívania právomoci verejného činiteľa v súbehu so zločinom marenia spravodlivosti. Policajný prezident mal podľa prokuratúry zmariť prebiehajúci zásah zadržania, ako aj v

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ján IvančíkPeter Kovařík
Firmy a inštitúcie TIS Transparency International Slovensko