Tínedžer mal plánovať teroristický útok, nórske úrady zatkli len 16-ročného Sýrčana

Norway Mosque Shooting
Nórska polícia zatkla sýrskeho tínedžera. Foto: ilustračné, SITA/AP

Nórske úrady zatkli v Osle sýrskeho tínedžera, ktorý je podozrivý, že plánoval teroristický čin. Informovala o tom národná bezpečnostná agentúra PST s tým, že 16-ročného mladíka zatkli vo štvrtok.

Šéf PST Hans Sverre Sjoevold, ktorého cituje verejnoprávny vysielateľ NRK, uviedol, že mladík bol sýrskej národnosti, ale odmietol špecifikovať či sa mal plánovaný útok odohrať v Nórsku. Známe tiež nie sú podrobnosti o tom, kedy sa mal útok odohrať.

Postaví sa pred súd

Noviny VG, ktoré sa odvolávali na nemenované zdroje, informovali, že podozrivý sympatizoval s extrémistickou skupinou Islamský štát. Do Nórska prišiel v rámci schémy pre znovuzjednotenie rodín.

PST na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter uviedla, že sa tínedžer v piatok postaví pred osloský súd, ktorý rozhodne o jeho zadržaní.

Obvineniam čelí aj prvá žena

Nórske úrady tiež v piatok obvinili 30-ročnú Nórku pakistanského pôvodu z členstva v extrémistických skupinách, informuje agentúra NTB. Podozrivá, ktorá čelí týmto obvineniam ako prvá žena v Nórsku, vycestovala do Sýrie v júni 2013 a minulý rok ju repatriovali zo severosýrskeho utečeneckého tábora al-Hol.

Prokurátor Geir Evanger pre NTB povedal, že obvinená sa v Sýrii vydala za troch zahraničných bojovníkov a s dvomi mala deti. Žena tvrdí, že ju zadržiavali proti jej vôli a neskôr opustili v al-Hol.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom