Požiar v bani v Novákoch už vyšetrujú a začaté je trestné stíhanie, stav dvoch pacientov sa zlepšil

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Baňa
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
  • aktualizované 27. apríla 16:14

Vyšetrovateľka Krajského riaditeľstva Policajného zboru Trenčín začala v súvislosti s požiarom v bani v Novákoch trestné stíhanie vo veci prečinu všeobecného ohrozenia. Informoval o tom Krajskej prokuratúry Trenčín Marián Sipavý.

„Dozor v predmetnej trestnej veci bude vykonávať prokurátor Krajskej prokuratúry Trenčín,“ povedal hovorca. Doplnil, že na miesto sa po udalosti dostavili krajská prokurátorka z Krajskej prokuratúry Trenčín aj okresný prokurátor Okresnej prokuratúry Prievidza spolu so službukonajúcim prokurátorom okresnej prokuratúry.

Na miesto prišli vyšetrovací inšpektori

Vo štvrtok v ranných hodinách sfáral do bane aj tím vyšetrovacích inšpektorov pod vedením Obvodného banského úradu v Banskej Bystrici. Podľa rezortu hospodárstva v bani ukončili práce záchranári Hlavnej záchrannej banskej stanice a stabilizovali situáciu na mieste nehody.

Vyšetrovanie banských inšpektorov bude prebiehať nestranne a odborne, striktne podľa zákona. Ministerstvo hospodárstva SR poskytne inšpektorom všetku potrebnú podporu a súčinnosť, ktorú budú potrebovať,“ informoval dočasne poverený minister hospodárstva Karel Hirman (Demokrati) v tlačovej správe.

Deväť zranených

Podľa rezortu hospodárstva v bani Nováky pravdepodobne náhle vyhorel metán. Po požiari evidovali deväť zranených, štyria boli zranení ťažko v kritickom stave a štyria stredne ťažko zranení.

Stav dvoch hospitalizovaných pacientov na klinike popálenín a rekonštrukčnej chirurgie sa však v priebehu štvrtka zlepšil. Ako ďalej informovala hovorkyňa Nemocnice Agel Košice-Šaca Martina Pavliková, po zvládnutí prvotného šokového stavu a vyšetreniach, ktoré nepotvrdili závažné poškodenie dýchacích ciest, boli obaja pacienti zobudení z umelého spánku a taktiež odpojení od umelej pľúcnej ventilácie. „Ich zdravotný stav je naďalej vážny, sú však pri vedomí a komunikujú,“ uviedla Pavliková.

Na mieste nešťastnej udalosti boli štyri posádky rýchlej zdravotnej pomoci a rýchlej lekárskej pomoci a v úvode dva vrtuľníky, ktoré sa starali o ťažko zranených.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Karel HirmanMarian Sipavý
Firmy a inštitúcie MH Ministerstvo hospodárstva SRObvodný banský úrad v Banskej BystriciStrana Demokrati