Zhromaždenie za účasti vyše 150 tibetských mníchov žiada, aby budúceho dalajlámu, duchovného vodcu tibetských budhistov, vybral súčasný dalajláma, a nie Čína. Duchovní, ktorí sa od stredy stretávajú v indickej Dharmšále, uvádzajú, že tradície spojené s výberom dalajlámu musia zostať zachované.
Útek do Indie
Peking naopak trvá na tom, že budúceho dalajlámu musí vybrať Komunistická strana Číny. Tibeťania sa však proti tomu už teraz búria. Súčasný dalajláma má už 84 rokov a on sám hovorí, že budúceho dalajlámu musia vybrať samotní Tibeťania.
Čínske reedukačné tábory by podľa Nemecka mala vyšetriť OSN, pripomínajú koncentračné tábory
Čínski komunisti v roku 1950 zaútočili na Tibet a včlenili ho pod Čínu pod zámienkou, že ho musia „oslobodiť od imperialistov“. Dalajláma pred čínskou armádou utiekol do indickej Dharmšály, Tibeťania sú mu však napriek perzekúciám zo strany čínskeho režimu naďalej oddaní.
Upálili desiatky Tibeťanov
Čínska armáda pripravila o život tisíce Tibeťanov, ktorí protestovali proti obsadeniu Tibetu Čínou. Takmer 400 Tibeťanov zabili čínski vojaci aj počas rozsiahlych protičínskych protestov v roku 1989. Len za posledných desať rokov sa na protest proti čínskemu útlaku upálilo už 150 Tibeťanov.
Čína je navyše alergická na to, keď sa akýkoľvek zahraničný predstaviteľ zastáva Tibeťanov, prípadne sa stretne s dalajlámom. Peking v takýchto prípadoch vždy hrozí vážnymi následkami a zhoršením vzťahov. Aj preto si väčšina svetových štátnikov dáva veľký pozor na to, čo povie o Tibete, a s dalajlámom sa nestretáva.