Tenistky napriek náskoku nedokázali postúpiť do finále

Maria Kirilenková - Dominika Cibulková 7:5, 6:1
Slovenská tenistka Dominika Cibulková počas tretej dvojhry semifinále Pohára federácie, v ktorej prehrala s Ruskou Mariou Kirilenkovou 5:7, 1:6. Foto: SITA/AP

MOSKVA 21. februára (WEBNOVINY) – Slovenské tenisové reprezentantky prehrali vo víkendovom moskovskom semifinále svetovej skupiny Pohára federácie 2013 družstiev žien 2:3, hoci po sobote viedli nádejne 2:0.

Cibulková v sobotu zdolala Anastasiu Pavľučenkovovú 5:7, 6:1, 6:4, potom Daniela Hantuchová prekonala Kirilenkovú 6:2, 6:4.

O neúspechu hostiek rozhodla štvorhra, v ktorej Dominika Cibulková a Daniela Hantuchová – nastúpili namiesto pôvodne nominovaných Magdalény Rybárikovej a Jany Čepelovej – podľahli členkám Top 10 deblového renkingu Jekaterine Makarovovej a Jelene Vesninovej za 148 minút 6:4, 3:6, 1:6.

V zápase s Makarovovou bol v treťom sete najdôležitejší gem pri jej servise za stavu 4:2 z môjho pohľadu. Mala som vtedy šancu na brejk, bola som na koni, keď som to neuveriteľne v druhom sete otočila. Dávala som do toho maximum, pár lôpt rozhodlo. Boli sme veľmi blízko a pre mňa by to veľa znamenalo. Emócie boli neskutočné. Škoda, že sa to nepodarilo. V zápasoch typu dnešnej záverečnej štvorhry, sú dôležité skúsenosti, preto sme nastupovali s Dominikou. Dali sme do hry všetko. Prehra mrzí, ale máme skvelý tím a šance na víťazstvo sú každý rok. V stretnutí s Ruskom nám chýbal kúsok športového šťastia. Nie je to ľahké, ale treba na prehru čo najrýchlejšie zabudnúť a pozerať sa do budúcna,“ cituje Hantuchovú web STZ.

Obrazom: Rusky po štvorhre postúpili do finále Pohára federácie

Rusko - Slovensko
Daniela Hantuchová (dole) a Dominika Cibulková počas zápasu semifinále Pohára federácie proti Rusku. Foto: SITA/AP

Ruské tenistky sa tešia z postupu do finále Pohára federácie. V semifinále si poradili so Slovenkami. Foto: SITA/AP
Ruska Jelena Vesninová (vpravo) a Jekaterina Makarovová počas zápasu semifinále Pohára federácie proti Slovensku. Foto: SITA/AP
Ruska Jelena Vesninová (vpravo) a Jekaterina Makarovová sa tešia z výhry v zápase semifinále Pohára federácie proti Slovensku. Foto: SITA/AP
Ruska Jelena Vesninová (vľavo) a Jekaterina Makarovová sa tešia z výhry v zápase semifinále Pohára federácie proti Slovensku. Foto: SITA/AP

V prvom nedeľňajšom dueli, ktorý bol súbojom jednotiek tímov prehrala Dominika Cibulková s Mariou Kirilenkovou 5:7, 1:6.

„Na rozdiel od včerajška, ktorý, žiaľ, akoby pre mňa bol len veľmi dobrým adaptačným tréningom, sa mi podarilo nájsť a uplatniť moju hru. S trénerským štábom sme dlho rozoberali stratégiu na dnešok, vymenili sme si názory a ukázalo sa, že sme dospeli k účinným záverom,“ povedala v televíznom rozhovore na kurte Kirilenková.

„Po prehre prevláda u mňa smútok a sklamanie. Čakala som, že získam tretí bod a rozhodnem. Dala som do toho všetko, ale sobotňajší zápas s Pavľučenkovovou bol veľmi ťažký a únavný. V druhom sete mi v nedeľu odišli sily, chýbala mi energia. Nie je jednoduché hrať takého náročné zápasy pod veľkým tlakom. V sobotu to vyšlo, v nedeľu nie. Sme však tím a verím, že Daniela môže nad Makarovovou, ktorá nahradila unavenú Pavľučenkovovú, vyhrať. Zápas s Kirilenkovou som začala výborne, verila som si, ale súperka ma polosilnými údermi dostala z rytmu, uspala ma. Nechodila som si po lopty, chýbala mi energia odraziť sa z nôh, ani servis ma nepodržal. Zápas bol o mne, dá sa povedať, že som sa zdolala sama,“ cituje Cibulkovú internetová stránka Slovenského tenisového zväzu (STZ).

Obrazom: Zápas Marie Kirilenkovej s Dominikou Cibulkovou

Ruská tenistka Maria Kirilenková počas tretej dvojhry v semifinále Pohára federácie, v ktorej porazila Slovenku Dominiku Cibulkovú 7:5, 6:1. Foto: SITA/AP

Slovenky ešte nad Ruskami nevyhrali

Rusky vyrukovali proti Slovenkám bez terajšej dvojky svetového rebríčka Marie Šarapovovej, niekdajšej dvojky renkingu Svetlany Kuznecovovej, Very Zvonarevovej či univerzálky Nade Petrovovej.

Zápas Rusko – Slovensko bol tretí vzájomný. „Zborná“ do tohto týždňa viedla 2:0. Najprv triumfovala 3:2 na antuke Olympijského štadióna v Moskve v júlovom semifinále ročníka 1999. Rusky mali navrch – znova 3:2 – aj v júli 2001 v Bratislave v 2. kole.

Slovensko je víťazom Fed Cupu 2002, Rusko sa presadilo v sezónach 2004, 2005, 2007 a 2008. Vlani prehralo v moskovskom semifinále so Srbskom 2:3. Medzi elitou hrá 15. rok bez prerušenia. Zaujímavosťou je fakt, že Slovenky po čerstvejšom nezdare proti Ruskám dosiahli 5 triumfov za sebou, v rámci tejto šnúry získali trofej. Rusko je na 3. priečke vo fedcupovom renkingu ITF, Slovensku patrí 5. pozícia.

Po Dominike Cibulkovej sa nepodarilo získať tretí bod pre Slovensko ani Daniele Hantuchovoej, ktorá podľahla Jekaterine Makarovovej, náhradníčke za Anastasiu Pavľučenkovovú, 3:6, 6:4, 4:6, v treťom sete pritom viedla 4:2.

Mala som brejkbal na 5:3 v druhom sete, nepodarilo sa mi ho však premeniť. Naopak, v treťom sete som prehrávala 2:4, ale našťastie to pre mňa ešte dobre dopadlo. Snažila som sa diktovať hru, niektoré chybičky boli nepríjemné. Spadla som, keď som sa pošmykla, vyviedlo ma to z miery, ale potom mi to aj pomohlo, lebo po pauze na ošetrenie som dosiahla brejk na 4:4. Vo vzájomných zápasoch som zaostávala za Danielou 0:2, na turnajoch som ju teda nezdolala, ale práve toto víťazstvo je veľmi dôležité. Verila som, že sa mi to podarí. Bola som pripravená, že nastúpim, v hre boli rôzne kombinácie. Máme veľmi vyrovnaný tím,“ povedala 24-ročná 24. hráčka renkingu WTA Makarovová, ktorá nastúpila namiesto Anastasie Pavľučenkovovej.

Obrazom: Jekaterina Makarovová – Daniela Hantuchová

Jekaterina Makarovová
Ruská tenistka Jekaterina Makarovová v zápase semifinále Pohára federácie proti Slovenke Daniele Hantuchovej. Foto: SITA/AP

Daniela Hantuchová
Slovenská tenistka Daniela Hantuchová v zápase semifinále Pohára federácie proti Ruske Jekaterine Makarovovej. Foto: SITA/AP

Celý tím je veľmi smutný z toho, čo sa udialo. Po sobote sme vedeli, že to nebude ľahké a môže sa to otočiť tak, ako sa to napokon aj otočilo. Každý zápas bol vyrovnaný, ale verili sme, že jeden z troch nedeľňajších sa nám podarí vyhrať. Žiaľ, prišli tesné prehry. Som hrdý, čo hráčky predviedli na dvorci. Jediné, čo chýbalo, bol postup, lebo tento tím si zaslúžil byť vo finále. Máme skvelé tenistky a okolo nich aj realizačný tím, všetci držíme pospolu. Preto som smutný aj za nich, že nám to nevyšlo. Urobili sme však všetko. Tímový duch nám všetkým dodáva veľkú silu,“ skonštatoval kapitán slovenskej reprezentácie M. Lipták.

V druhom semifinále súbežne hrajú na antuke v Palerme Talianky a víťazky ostatných dvoch ročníkov Fed Cupu Češky. Domáce majú náskok 2:1 a pokračovať sa bude až v pondelok, nedeľňajší program totiž negatívne poznačil dážď. Finále sa uskutoční 2. – 3. novembra. Rusko v ňom s určitosťou nebude mať výhodu domáceho prostredia.

Ohlasy ruských médií:

Championat: „Nezlomný ruský charakter. V sobotu nevyužitá výhoda domáceho prostredia, v nedeľu úplne iná Kirilenková, potom účinná zmena v nominácii a napokon triumf vôle v rozhodujúcom zápase.“

Gazeta: „Páry vypustili z tohto zápasu paru. Dievčatá ´zbornej´ prehrávali po prvom dni so Slovenkami 0:2, ale našli v sebe sily na obrat – vyhrali tri zápasy v rade. Umožnilo to heroické víťazstvo Makarovovej nad Hantuchovou z 2:4 v treťom sete. V minulosti sa Ruskám už raz podaril takýto zázrak.“

Sovetskij sport: „Rusko zdolalo Slovensko z manka 0:2, postúpilo do finále Pohára federácie. V rozhodujúcej štvorhre dvojica Jekaterina Makarovová, Jelena Vesninová zvíťazila nad Dominikou Cibulkovou a Danielou Hantuchovou 4:6, 6:3, 6:1.“

.

Svetová skupina – semifinále:

RUSKO – SLOVENSKO 3:2

(Moskva, antuka v hale v Športovom komplexe Krylatské)

Štvorhra:

Jekaterina Makarovová, Jelena Vesninová – Dominika Cibulková, Daniela Hantuchová 4:6, 6:3, 6:1 za 148 minút (54, 53, 41)

Dvojhra:

Maria Kirilenková – Dominika Cibulková 7:5, 6:1 za 101 minút (64, 37)

Jekaterina Makarovová – Daniela Hantuchová 6:3, 4:6, 6:4 za 149 minút (40, 48, 61)

Výsledky sobotňajších dvojhier:

Anastasia Pavľučenkovová – Dominika Cibulková 7:5, 1:6, 4:6 za 151 minút (63, 42, 46)

Maria Kirilenková – Daniela Hantuchová 2:6, 4:6 za 103 minút (48, 55)

Viac k osobe Anastasia PavľučenkovováDaniela HantuchováDominika CibulkováJekaterina makarovováJelena VesninováMaria Kirilenková