Tehotenská dávka nie je rovnaká pre všetky ženy, Patakyová znovu upozorňuje na rozdiely

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Tehotenstvo, peniaze
Foto: ilustračné, Getty images

Verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová opäť upozornila na znevýhodňujúcu právnu úpravu pri tehotenských dávkach pre policajtky, hasičky či vojačky. Ako dodala, víta, že prezidentka SR Zuzana Čaputová spolu s podpísaním novely zákona o sociálnom poistení požiadala o odstránenie tejto nerovností.

Informovala o tom Michaela Pavelková z odboru komunikácie a protokolu Kancelárie verejného ochrancu práv. Ako ďalej vysvetlila, problémom navrhovanej právnej úpravy je, že tehotenské pre policajtky či ďalšie dotknuté ženy má byť v nižšej sume, ako bude patriť ostatným zamestnankyniam.

Prehĺbili by sa rozdiely

Suma má byť podľa Pavelkovej nižšia, ako bude minimálne tehotenské podľa zákona o sociálnom poistení. Takto nastavený spôsob výpočtu tehotenského môže spôsobiť prehlbovanie vzniknutých rozdielov v budúcnosti.

Podotkla, že takto prijatá právna úprava v istom zmysle zhoršila už pretrvávajúce znevýhodnenie policajtiek v materstve, ktoré sa prejavuje v podstatne nižšej sume dávky materského po narodení dieťaťa v porovnaní s inými rovnako zarábajúcimi zamestnankyňami.

„Teší ma, že pani prezidentka poukázala na znevýhodňujúcu právnu úpravu. Som presvedčená, že v tejto veci bude potrebné urobiť kroky na odstránenie diskriminácie. Tehotenstvo a materstvo dotknutej skupiny by nemalo byť z pohľadu štátu menej cennejšie ako tehotenstvo a materstvo iných žien,“ uviedla Patakyová.

V zálohe je Ústavný súd SR

V tejto veci sa 7. decembra 2020 obrátila listom na prezidentku. Čaputová následne vyzvala Ministerstvo vnútra SR a Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR o odstránenie diskriminačnej úpravy. Ak však sporná úprava ostane v zákone, prezidentka sa obráti na Ústavný súd SR. Aj ombudsmanka v takomto prípade zváži žiadosť o posúdenie ústavnosti novely týmto súdom.

Patakyová sa obrátila na Ústavný súd SR aj v súvislosti s nerovnakou výškou materského pre príslušníčky a príslušníkov odborov. „Urobila tak po zistení, že výška materského pre hasičov, hasičky, policajtov, policajtky, príslušníkov a príslušníčky ZVJS či vojakov a vojačky je nižšia ako v prípade rovnako alebo podobne zarábajúcich zamestnancov a zamestnankýň iných povolaní,“ priblížila Pavelková.

Ombudsmanka v marci 2020 požiadala ministra vnútra Romana Mikulca (OĽaNO) o odstránenie diskriminácie, no ten jej návrh na odstránenie nerovnakého prístupu zmenou právnej úpravy neakceptoval. Z tohto dôvodu sa obrátila na Ústavný súd SR, ktorý však vo veci zatiaľ nerozhodol.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Mária PatakyováMichaela PavelkováRoman MikulecZuzana Čaputová
Firmy a inštitúcie MPSVR Ministerstvo práce sociálnych vecí a rodiny SRMV Ministerstvo vnútra SRÚstavný súd SR