Ministri sľubujú pomoc pre unikátnu Lyceálnu knižnicu v Kežmarku, ktorá bola zatiaľ odkázaná žiť len z milodarov (video+foto)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Minister životného prostredia SR Tomáš Taraba spolu s ministrom financií SR Ladislavom Kamenickým a ministerkou kultúry SR Martinou Šimkovičovou navštívili Kežmarok a unikátnu Lyceálnu knižnicu.
Minister životného prostredia SR Tomáš Taraba spolu s ministrom financií SR Ladislavom Kamenickým a ministerkou kultúry SR Martinou Šimkovičovou navštívili Kežmarok a unikátnu Lyceálnu knižnicu. Facebook/Ladislav Kamenický
Tento článok pre vás načítala AI.

Vedenie kežmarskej Lyceálnej knižnice sa doteraz darmo snažilo získať financie od štátu cez rôzne granty. Traja členovia vlády Roberta Fica sľubujú, že tejto výnimočnej národnej kultúrnej pamiatke konečne svitá na lepšie časy

Minister životného prostredia SR Tomáš Taraba spolu s ministrom financií SR Ladislavom Kamenickým a ministerkou kultúry SR Martinou Šimkovičovou navštívili v pondelok Kežmarok a rámci regionálneho výjazdu aj unikátnu Lyceálnu knižnicu.

„Aj napriek tomu, že táto knižnica je doslova národným klenotom, funguje prakticky len z peňazí od návštevníkov a darcov. Vedenie knižnice sa snažilo získať financie od štátu aj cez rôzne granty, napríklad na nákup nových regálov, no bývalé vlády im nedali ani cent!“ nešetril kritikou minister financií Kamenický.

„Musíme to zmeniť! Štát sa musí postarať o zachovanie kultúrneho dedičstva pre budúce generácie! Aj preto nájdeme peniaze, aby sme tejto výnimočnej knižnici pomohli,“ zdôraznil šéf rezortu financií.

Peniaze neboli ani na nové regály

Historik a evanjelický farár Roman Porubän, ktorý spravuje Lyceálnu knižnicu v Kežmarku, sa v auguste 2022 sťažoval v rozhovore pre denník Pravda, že vtedajšia vláda pod vedením hnutia OĽaNO im na prevádzku neprispeje jediným centom a neschválila ani grant na nové regály.

Evanjelický farár v tejto súvislosti spomenul návštevu vtedajšieho podpredsedu parlamentu a poslanca za OĽaNO Gábora Grendela. „Vypočul si nás, myslíte, že sa opýtal, ako nám môže pomôcť? Je to majetok cirkvi, nech sa cirkev stará. Ale ak chceme s tým majetkom niečo urobiť, dozvieme sa, že je to predsa národné kultúrne dedičstvo,“ skonštatoval vtedy evanjelický farár v súvislosti s návštevou Grendela.

Zabezpečenie proti krádežiam je v budove Lyceálnej knižnice takisto minimálne. Upratovačka, sprievodca turistov ako aj ten, ktorý sa venuje prípadným výskumníkom, je v Lyceálnej knižnici jedna a tá istá osoba.

„Je absolútne hanebné, že Lyceálna knižnica v Kežmarku musí fungovať tak, že evanjelická cirkev dokáže zaplatiť iba jednu pracovnú silu,“ kritizoval v tejto súvislosti minister životného prostredia Taraba. Celé vyjadrenie Tarabu z Kežmarku si pozrite vo videu:

Všetci sa zhodneme na tom, že ide o národné bohatstvo, preto jeden zo záverov, ktoré sme tu spravili je, aby sme dokázali nájsť systémovú podporu nielen tejto inštitúcie ale aj ostatným tak, aby sme ich mohli prezentovať hrdo všetkým a nemuseli iba prežívať,“ sľuboval šéf envirezortu Taraba.

Lýceum a unikátna knižnica

V kežmarskej Lyceálnej knižnici je celkovo viac ako 150 000 zväzkov historických kníh. Najstaršia kniha je z roku 1360. Na Evanjelickom lýceu v Kežmarku študovali také osobnosti slovenských dejín ako Pavol Országh Hviezdoslav, Karol Kuzmány, Janko Kráľ, Martin Kukučín, Ján Chalupka, Samo Chalupka, Pavol Jozef Šafárik a mnohí ďalší.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ladislav KamenickýMartina ŠimkovičováTomáš Taraba