Taliban opäť spáchal samovražedný útok na hliadku NATO, zahynul americký vojak

Afganistan
Foto: ilustračné, SITA/AP

KÁBUL 4. augusta (WebNoviny.sk) – Militantné hnutie Taliban sa prihlásilo ku štvrtkovému samovražednému útoku na hliadku NATO severne od afganského hlavného mesta Kábul, pri ktorom zahynul jeden príslušník americkej armády. Jeho identitu zatiaľ nezverejnili, pretože ešte neinformovali jeho rodinu.

Hovorca Talibanu Zabihulláh Mudžáhid povedal v telefonickom rozhovore pre agentúru AP, že samovražedný atentátnik zo severnej provincie Tachár zaútočil na hliadku asi 30 kilometrov severne od Kábulu vo štvrtok okolo 20:00 miestneho času (17:30 stredoeurópskeho letného času). Pri útoku podľa neho zahynulo 11 Američanov.

Hovorca americkej armády Bill Salvin však potvrdil len úmrtie jednej osoby. Šesť ďalších, vrátane afganského tlmočníka, podľa neho utrpelo zranenia. Stav všetkých zranených, o ktorých sa starajú v americkej vojenskej nemocnici na leteckej základni Bagram, je stabilizovaný. Rozporuplné informácie o obetiach zatiaľ agentúra AP nedokáže vysvetliť, no Taliban podľa nej často zveličuje.

Štvrtkový útok je tento týždeň už druhý na jednotky NATO. V stredu samovražedný atentátnik na predmestí Kandaháru zaútočil na konvoj. Zabil pri tom dvoch amerických vojakov a ďalších štyroch zranil.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie NATO Organizácia Severoatlantickej zmluvy