Taliansky prezident Mattarella pricestoval na Slovensko, s Čaputovou navštívili leteckú základňu Kuchyňa (video+foto)

PREZIDENT: Prijatie prezidenta Talianska
Zľava uprostred: Prezidentka SR Zuzana Čaputová a taliansky prezident Sergio Mattarella počas návštevy Vojenskej leteckej základne v Kuchyni pri Malackách pri príležitosti oficiálnej návštevy prezidenta Talianska na Slovensku. Malacky, 19. apríl 2023. Foto: SITA/Jana Birošová
  • aktualizované 20. apríla 2023, 13:09

Taliansky prezident Sergio Mattarella v stredu pricestoval na pozvanie prezidentky Zuzany Čaputovej na dvojdňovú oficiálnu návštevu Slovenska. Naposledy sa takáto návšteva uskutočnila pred dvanástimi rokmi.

Navštívili vojenskú základňu Kuchyňa

Prezidentka Čaputová privítala na Slovensku talianskeho prezidenta Mattarellu a spoločne navštívili leteckú základňu Kuchyňa, kde je umiestnený taliansky systém protivzdušnej obrany obsluhovaný 150 talianskymi vojakmi. Prezidentka o tom informoval v statuse na sociálnej sieti.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

„Tento systém a všetci tí, ktorí zabezpečujú jeho prevádzku, sú posilou Slovenska a celej Severoatlantickej aliancie v čase, keď Európa zažíva najväčšiu bezpečnostnú krízu od konca druhej svetovej vojny,“ napísala hlava štátu. Dodala, že talianskemu prezidentovi sa poďakovala za príspevok Talianska k našej spoločnej bezpečnosti.

Neskôr položil prezident veniec k Hrobu neznámeho vojaka na Rázusovom nábreží v Bratislave.

Riešili spolu viacero tém

Vo štvrtok nasledoval oficiálny privítací ceremoniál, rokovanie hláv štátov a spoločná tlačová konferencia. Na tej prezidentka uviedla, že bilaterálne vzťahy s Talianskom sú excelentné.

Zdôraznila tiež vzájomné vzťahy v rámci Európskej únie (EÚ) a Severoatlantickej aliancie (NATO). Taliansko podľa hlavy štátu patrí aj medzi dôležitých obchodných partnerov a investorov, keďže na Slovensku pôsobí viac ako 400 talianskych spoločností. Pripomenula spoluprácu s talianskymi firmami, a to najmä v oblasti energetiky. Prezidentka považuje za potrebné diverzifikovať zdroje, aby sme znížili závislosť na ruskom plyne.

Spomenula aj spoluprácu v oblasti posilnenia obnoviteľných zdrojov, v oblasti justície, napríklad pri boji s korupciou či v oblasti biznisu, ale aj medzi slovenskými a talianskymi univerzitami. Mattarella rovnako zdôraznil spoluprácu vo viacerých oblastiach, napríklad kultúrnej či justičnej.

Zdieľame spoločné hodnoty

S Talianskom podľa Čaputovej zdieľame spoločné hodnoty, či už hodnoty EÚ, ochranu právneho štátu, ale i ďalšie demokratické hodnoty. Témou rokovania bola aj bezpečnostná situácia v kontexte vojnového konfliktu na Ukrajine. Prezidentka uviedla, že sa zhodli na odsúdení agresie a potrebe mieru. Slovensko i Taliansko poskytujú Ukrajine humanitárnu aj vojenskú pomoc a očakáva spoluprácu aj v oblasti povojnovej obnovy Ukrajiny.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Diskutovali aj o západnom Balkáne a potrebe rozširovania EÚ týmto smerom. Taliansky prezident vystríhal pred víťazstvom agresora na Ukrajine, ktoré by podľa neho viedlo k ďalším agresiám. V hre je podľa neho budúcnosť mieru v Európe. Podčiarkol potrebu pokračovania pomoci Ukrajine.

S Čaputovou sa zhodli na všetkých témach, o ktorých viedli diskusiu, čo talianska hlava štátu považuje za dôkaz dobrých vzájomných vzťahov. Uviedol, že plánujú pokračovať v spolupráci.

Čaputová pripomenula, že Slovensko čelí mnohým dezinformáciám, ktoré predstavujú, okrem iného, aj bezpečnostné riziko. Za riešenie považuje rozumné regulácie na národnej úrovni, no zároveň s rešpektom k demokratickým hodnotám, ako je sloboda prejavu. K tomu má podľa nej blízko aj téma ochrany médií. S Mattarellom sa podľa Čaputovej zhodli, že médiá a ich činnosť sú dôležité pre funkčnú demokraciu a ochrana novinárov je potrebná.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Sergio MattarellaZuzana Čaputová