Tak ako začala, Pellegriniho vláda aj skončila. Demisiami

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Vláda
Premiér Peter Pellegrini SITA

Iba niečo viac ako mesiac pred voľbami minister životného prostredia László Sólymos podal demisiu. Všetci dobre poznáme dôvody, jednoducho, ako sám povedal, nastal chvíľkový skrat, dôsledkom čoho bolo odstúpenie z funkcie.

Všetky politické strany takmer jednohlasne ocenili tento krok, lebo tak sa má správať zodpovedný politik.

Sólymos však nebol jediný minister, ktorý musel odstúpiť. Samozrejme, nie vždy to bolo tak rýchlo, ako v najnovšom prípade. Pozrime sa do minulosti.

Drucker odstúpil po necelom mesiaci

Vládnutie Petra Pellegriniho sa začalo demisiou. Tesne pred nástupom novej vlády sa ministerka Lucia Žitňanská rozhodla opustiť kabinet. Bolo to v turbulentných časoch keď ulica volala po zmenách a kreslo museli opustiť priemer Robert Fico a minister vnútra Robert Kaliňák.

Ako sama Žitňanská uviedla, túto ani novú vládu už nevie reprezentovať. Odôvodnila to aj rozdielnymi postojmi so SNS a časťou Smeru-SD.

Na miesto Kaliňáka prišiel z ministerstva zdravotníctva Tomáš Drucker. Ten však zostane zapísaný ako najkratšie pôsobiaci minister v súčasnej koaličnej vláde. Necelý mesiac po nástupe a veľkých sľuboch podal demisiu.

Zdôvodnenie bolo zaujímavé, lebo podľa neho dospel k záveru, že „nie je správne ani spravodlivé odvolať Tibora Gašpara“. Myslí si však, že v súčasnosti existujú dôvody na jeho odchod.

Jednoducho povedané, čakal, že Gašpar odstúpi sám, ale ten to neurobil. Jeho nástupkyňa Denisa Saková mala asi voči Gašparovi lepšie argumenty v rukách, keď predsa pomerne rýchlo pochopil, že musí odísť.

Súboj v Smere prepukol pri Kalavskej

Nasledovalo dlhšie obdobie pokoja, ak nerátame krok ministra zahraničných vecí Miroslava Lajčáka, ktorý podal-nepodal demisiu pre nezhody v smerovaní zahraničnej politiky SR.

V decembri minulého roku však vypukla kauza stratifikácia. Vyhrotil sa spor premiéra a jeho straníckeho šéfa. Fico znovu ukázal, kto vlastne vládne vládou a ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská podala demisiu, lebo parlament a najmä vlastní straníci zmietli zo stola stratifikáciu nemocníc.

Nasledoval spomínaný Sólymos.

Odchádzalo sa aj počas vlády Roberta Fica

Vládu súčasnej koalície môžeme pokojne označiť za vládu demisií. Odchádzalo sa z postov od jej samého začiatku. Niektoré odchody boli plánované, ako napríklad minister financií Peter Kažimír, keď išiel na post guvernéra Národnej banky Slovenska.

Podobne môžeme označiť aj odchod Tomáša Druckera z postu ministra zdravotníctva, lebo na krátky čas prevzal vnútro.

Vráťme sa však na samotný začiatok. Niekoľko mesiacov po vzniku koalície kreslo ministra dopravy v auguste 2016 opúšťa Roman Brecely. Sám nestihol ešte nič zlého napáchať, ale jeho straníckemu predsedovi Radoslavovi Procházkovi sa vypomstilo spojenectvo so Smerom. Opustil ho takmer celý poslanecký klub a z koalície musel preč.

Odchodom sa nevyhla ani SNS. Z funkcie musel odísť minister školstva Peter Plavčan. Po škandále s eurofondmi, keď finančné prostriedky nedostali univerzity a akadémia vied, ale podivné firmy, sa zubami-nechtami držal funkcie, ale nakoniec musel ísť preč. Nepomohli ani vyhrážky, že SNS opustí vládnu koalíciu. Plavčan od prepuknutia kauzy tvrdil, že sa téma eurofondov spolitizovala a žiadny vážny problém pri ich čerpaní nenastal. Nepomohlo.

Vraždou Kuciaka nastal zlom

Vrchol problémov pre vládu nastal po vražde novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice. Ulica povstala a žiadala vyvodiť dôsledky. Vláda a jej predseda sa vykrúcali ako mohli, robili pritom chybu za chybou. Snažili sa, častokrát aj naivne, ukázať že im záleží na vypátraní páchateľov, ale občania konkrétne kroky nevideli a žiadali odstúpenie.

Prvý sa na takýto krok odhodlal minister kultúry Marek Maďarič. V jednom z vyjadrení uviedol, že vláda mala adekvátne zareagovať. Adekvátne neznamenalo len uistiť ľudí, že vražda musí byť vyšetrená. Žiadalo si to politickú konzekvenciu. Nie v zmysle priznania si viny, ale jasné gesto, ktoré sa očakáva od každej vlády, keď sa za jej pôsobenia stane niečo, čo presiahne rámec obvyklých problémov.

A predseda vlády predsa reagoval. O niekoľko dní pod tlakom verejnosti predseda vlády Robert Fico odstúpil z funkcie. Spolu s ním aj minister vnútra Robert Kaliňak. Dostal sa k moci Peter Pellegrini.

Dostal?

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Andrea KalavskáDenisa SakováJán KuciakLászló SólymosLucia ŽitňanskáMarek MaďaričMiroslav LajčákPeter KažimírPeter PellegriniPeter PlavčanRadoslav ProcházkaRobert FicoRobert KaliňákRoman BrecelyTibor GašparTomáš Drucker
Firmy a inštitúcie SieťSMER-SDSNSVláda SR