Minister Chang Tzi-chin
Správa o ochrane životného prostredia
Executive Yuan, R.O.C. (Taiwan)
November 2019
Koncentrácie oxidu uhličitého v atmosfére zaznamenané na observatóriu Mauna Loa na Havaji dosiahli v máji 2019 historické maximum, 415 ppm (častíc na milión).
Svetová meteorologická organizácia tiež zverejnila údaje, z ktorých vyplýva, že jún 2019 bol najteplejším mesiacom v histórii, čím prelomil rekordy od Nového Dillí až po Severný pól. Tak ako povedala svetu prezidentka Hilda Heine z Marshallových ostrovov, ktoré sú spojencom Taiwanu, nemá význam sa hádať alebo diskutovať o tom, či sa klimatické zmeny prejavia, pretože tie sa dejú už teraz.
Taiwan sa ako člen globálneho priestoru usiluje bojovať proti zmene klímy a chrániť Zem. Hráme nevyhnutne dôležitú úlohu pri odovzdávaní trvalo udržateľného prostredia budúcim generáciám.
V dôsledku súčasnej medzinárodnej politickej situácie bolo Taiwanu zakázané zúčastniť sa na konferencii strán, ktorá sa konala v rámci Rámcového dohovoru Organizácie Spojených národov o zmene klímy (UNFCCC).
Napriek tomu pokračujeme v hľadaní prostriedkov, ktoré prispievajú medzinárodnému spoločenstvu. Schválili sme zákon o znižovaní a správe skleníkových plynov, stanovili sme dlhodobé ciele pre zníženie emisií skleníkových plynov na Taiwane a formulovali sme národné akčné usmernenia o zmene klímy ako aj akčný plán na zníženie skleníkových plynov. Vypracovali sme tiež akčný plán na zníženie emisií skleníkových plynov, ktorý sa týka energetického, výrobného, dopravného, bytového a komerčného rozvoja Taiwanu ako aj poľnohospodárstva a životného prostredia. Okrem jasne načrtnutého plánu znižovania emisií uhlíka v jednotlivých štátoch, kľúčové body tohto plánu zahŕňajú podporu premeny energie; pomoc výrobcom stať sa čistými, nízkouhlíkovými podnikmi; rozvoj ekologickej dopravy a rozšírenie používania nízkouhlíkových vozidiel; modernizáciu energeticky úsporných konštrukčných noriem pre exteriéry nových budov; pomoc chovateľským podnikom pri recyklácii bioplynu a posilnenie recyklácie metánu zo skládok odpadu a priemyselnej odpadovej vody. Schválenie implementačného plánu kontroly skleníkových plynov, ktorý navrhli miestne vlády, navyše ukazuje ako Taiwan reaguje na zmenu klímy kolektívne, od centrálnej úrovne až po miestnu.
Naša vláda zaznamenala v posledných rokoch výrazný pokrok v rozvoji taiwanského sektora obnoviteľnej energie, aktívne uskutočňovala politiky zamerané na zníženie výroby energie z uhlia, na zvýšenie využívania zemného plynu a na podporu ekologického rozvoja. Očakávame, že do roku 2025 bude prebiehať výroba slnečnej a veternej energie v objeme 20 GW a 6,9 GW ročne, pričom v rámci nášho Progresívneho Programu rozvoja infraštruktúry a podobných iniciatív zavádzame aj mnohé politiky a kroky zamerané na úsporu energie. Medzitým sa náš Akčný plán pre Ekologické Financie zameriava na oblasti, akými sú financie, investície, získavanie finančných prostriedkov a podpora talentov, pričom podporuje rozvoj odvetvia ekologickej energie prostredníctvom finančných stimulov. Pokiaľ ide o technologický výskum a vývoj, ekologická technologická politika Taiwanu zahŕňa vývoj energie, skladovanie energie, úsporu energie a integráciu systémov, čerpanie z perspektívnych materiálov, trvalo udržateľné technológie, pokročilé úspory energie, inteligentné systémy a podobné oblasti s cieľom prepojiť priemysel s výsledkami akademického výskumu. Od uvedenia satelitu FormoSat-3 v roku 2006 nahromadil Taiwan vyše 10 miliónov položiek meteorologických údajov, ktoré bezplatne poskytol odborníkom a akademickým pracovníkom na celom svete na použitie pri ich vedeckom výskume. Údaje zozbierané po tohtoročnom uvedení satelitu FormoSat-7 ďalej zlepšia presnosť predpovedania závažných poveternostných udalostí, čo výrazne prispieva ku globálnej predpovedi počasia a opatreniam v oblasti zmeny klímy.
Taiwan tiež zlúčil príslušné ústredné vládne agentúry s cieľom vypracovať národný akčný plán na prispôsobenie sa zmene klímy a vybudovať odolný systém, ktorý reaguje na osem aspektov zmeny klímy: katastrofy, základná infraštruktúra, vodné zdroje, bezpečnosť domov, pobrežia, energetika a priemysel, poľnohospodárstvo a zdravie. V oblasti zdravotnej starostlivosti kladieme osobitný dôraz na lekársku hygienu a prevenciu epidémií, znižovanie katastrof a kapacitu na záchranu pri mimoriadnych udalostiach a katastrofách, zabezpečujeme národné zdravie a uprednostňujeme ochranu našich najzraniteľnejších občanov. Pokiaľ ide o ochranu, zachováme naše poľnohospodárske výrobné zdroje a biodiverzitu, posilníme mechanizmy monitorovania a včasného varovania, posilníme systémy na záchranu a poistenie prírodných katastrof a integrujeme technológie určené na zvýšenie odolnosti poľnohospodárstva, lesného hospodárstva, rybného hospodárstva a priemyslu pre chov zvierat. Prevádzkujeme a riadime aj prírodné rezervácie, zavádzame dlhodobé ekologické monitorovacie systémy a posilňujeme ochranu a náležité využívanie národných druhov a súvisiaceho genetického materiálu. Toto všetko je zamerané na zaistenie bezpečnosti potravín a zavedenie udržateľných poľnohospodárskych postupov, ktoré sú prispôsobené klimatickým rizikám.
Podľa výkonnej tajomníčky Rámcového dohovoru OSN o zmene klímy (UNFCCC) Patricie Espinosovej sa v rokoch 1997 až 2016 na celom svete vyskytlo viac ako 10 000 mimoriadnych poveternostných udalostí, ktoré viedli k stratám mnohých životov a k ničeniu domov. Keďže svet ďalej bojuje s krízami spôsobenými zmenami klímy, tento globálny problém si vyžaduje globálne riešenie. To znamená, že každý človek ako člen našej globálnej komunity sa musí pripojiť a hľadať riešenie.
Je nespravodlivé, aby bol Taiwan vylúčený z medzinárodných organizácií na základe politického predsudku. Naše vylúčenie je v rozpore s podstatou súvisiacich dohovorov o klíme, ktoré naliehajú na všetky národy, aby spolupracovali v boji proti globálnym zmenám klímy a prehliada tak koncepciu spravodlivosti v oblasti klímy zdôrazňovanú v Parížskej dohode, ako aj význam výzvy všetkých krajín, ktoré musia prijať opatrenia v oblasti zmeny klímy. Toto porušenie Charty OSN poškodzuje celý svet.
Taiwan je zodpovedným a úprimným priateľom medzinárodného spoločenstva a je pripravený prispieť. Boli by sme radi, keby sme sa mohli podeliť o svoje skúsenosti so správnym riadením životného prostredia, prevenciou katastrof a systémami včasného varovania, aktualizáciou energeticky účinných technológií a high-tech inováciami a ich aplikáciami. Usilujeme sa o to, aby bol svet lepším miestom a veríme, že Taiwan môže byť cenným partnerom v globálnej reakcii na zmenu klímy.
Inzercia