Sýrskym Damaskom otriasli bombové útoky, zahynuli desiatky ľudí

Syria damask
Foto: ilustračné, SITA/AP

DAMASK 11. marca (WebNoviny.sk) – Väčšinu z minimálne 46 obetí bombových útokov v Damasku tvoria šiitskí veriaci z Iraku. Oznámilo to iracké ministerstvo zahraničných vecí.

Opozičné skupiny uvádzajú, že obetí je minimálne 46 s tým, že s najväčšou pravdepodobnosťou išlo o koordinované útoky. Sýrske ministerstvo vnútra uviedlo, že o život prišlo 40 osôb a 120 sa zranilo.

Hovorca irackého ministerstva zahraničných vecí prostredníctvom vyhlásenia s odvolaním sa na prvé dostupné informácie uviedol, že 40 mŕtvych zrejme pochádza z Iraku. Dvojitý bombový útok sa odohral v blízkosti cintorína v šiitskej štvrti aš-Šagúr v centre sýrskej metropoly. Terčom sa stali autobusy s prevažne iránskymi a irackými veriacimi, uviedol pre agentúru DPA príslušník polície v Damasku. Autobusy so šiitskými veriacimi smerovali na cintorín neďaleko starého mesta v Damasku. Ide o jednu z najstarobylejších náboženských lokalít v Damasku, kde je pochovaných množstvo šiitských duchovných osobností.

Niektoré zdroje uvádzajú, že išlo o čin jedného alebo dvoch samovražedných útočníkov. Sýrska tlačová agentúra SANA tvrdí, že obetí je 33 a že zranených bolo vyše sto ľudí. K zodpovednosti za tento incident sa bezprostredne neprihlásila žiadna skupina.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom