Sýrski vojaci vyhnali Islamský štát z historickej Palmýry

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Islamský štát zverejnil fotografie ničenia Palmýry
Chrám boha Baalšamína pred zásahom islamistov. Foto: SITA/AP

Damask 27. marca (WebNoviny.sk) – Damask 27. marca (SITA) – Sýrske vládne sily podporované ruskými náletmi vyhnali dnes bojovníkov extrémistickej organizácie Islamský štát (IS) zo stredosýrskej historickej Palmýry, ktorú mal IS pod kontrolou od vlaňajšieho mája. Skončila sa tak vláda teroru v meste, ktorého slávne, 2000 rokov staré historické zrúcaniny kedysi lákali desaťtisíce návštevníkov.

Uviedli to štátne médiá a aktivisti z opozičnej monitorovacej skupiny Sýrske pozorovateľské centrum pre ľudské práva (SOHR), na ktorých sa dnes odvolala tlačová agentúra AP. Vládne sily podnikali ofenzívu už takmer tri týždne a snažili sa znovu Palmýru dobyť. V Palmýre sa nachádzajú jedinečné zrúcaniny z čias starovekej Rímskej ríše. Tento úspech sýrskej armády je najnovším úderom pre Islamský štát, ktorý sa nachádza pod čoraz väčším tlakom na viacerých frontoch v Sýrii aj Iraku.

Štátna televízia citovala nemenovaného predstaviteľa sýrskej armády, podľa ktorého „ozbrojené sily a skupiny ľudových obranných výborov úplne ovládli Palmýru“. Ľudové obranné výbory sú milície napojené na vládu prezidenta Bašára Asada. Predstaviteľ armády dodal, že vojaci teraz zneškodňujú nastražené míny a bomby, umiestnené v Palmýre bojovníkmi Islamského štátu.

Medzi extrémistami je mnoho mŕtvych

SOHR so sídlom v Británii potvrdilo, že Islamský štát prišiel o mesto, a centrum dodalo, že medzi extrémistami je mnoho mŕtvych. Niektorí extrémisti sa podľa SOHR stiahli z Palmýry do mesta Suchna a do ďalších oblastí provincie Homs. Šéf SOHR Rámí Abdal Rahmán uviedol, že počas troch týždňov bojov o Palmýru zahynulo vyše 400 bojovníkov IS, ako aj 180 sýrskych vojakov a provládnych milicionárov. Ruský minister obrany v sobotu oznámil, že ruské lietadlá uskutočnili za posledných 24 hodín 40 náletov neďaleko Palmýry, pričom zasiahli 158 cieľov a usmrtili viac ako 100 militantov.

Ruské nálety v posledných mesiacoch pomáhajú silám prezidenta Asada postupovať na mnohých frontoch. Sýrska štátna televízia prerušila svoje zvyčajné programy a odvysielala dokumentárny film o Palmýre a jej archeologických pamiatkach. Televízia predtým vysielala národné piesne a tiež videá nakrútené Islamským štátom, ktoré zachytávajú zverstvá páchané militantmi v Sýrii aj Iraku. „Je ráno 10.00 hodín palmýrskeho času. Naše ráno je víťazné,“ oznámil televízny hlásateľ.

„Nevesta púšte“ priťahovala desaťtisíce turistov

Neskôr televízny reportér vysielal naživo z Palmýry a ukázal vojakov v centre mesta. Z niektorých neďalekých budov zostali už len trosky. Palmýra, s láskou nazývaná aj „Nevesta púšte“, v minulosti priťahovala ročne desaťtisíce turistov. Islamský štát vlani v máji za niekoľko dní vyhnal z mesta vládne sily a neskôr zdemoloval niektoré z najslávnejších pamiatok, zapísaných do zoznamu svetového dedičstva UNESCO.

Extrémisti sú presvedčení, že staroveké zrúcaniny podporujú modlárstvo. Militanti IS zničili takisto smutne známu mestskú väznicu, kde boli údajne mučené tisíce odporcov vlády a režimu prezidenta Asada.

Putin gratuloval Asadovi

Ruský prezident Vladimir Putin gratuloval v telefonáte sýrskemu prezidentovi Bašárovi Asadovi k opätovnému dobytiu Palmýry. Bez ohľadu na čiastočné stiahnutie ruských jednotiek zo Sýrie bude Moskva naďalej podporovať vládu v Damasku v boji proti terorizmu, uviedol Putinov hovorca Dmitrij Peskov. Asad podľa neho reagoval, že „úspechy, ako je oslobodenie Palmýry, by boli nemožné bez pomoci Ruska“.Kremeľ je blízkym spojencom Asadovho režimu. Západ však Rusko kritizuje za to, že podľa neho zameriava letecké útoky v Sýrii aj proti tamojšej umiernenej opozícii, píše agentúra DPA.

Desiatkami náletov podporilo Rusko sýrsku armádu aj pri opätovnom dobytí Palmýry z rúk IS. Pri 40 náletoch ruské lietadlá bombardovali okolo 120 cieľov, oznámilo ministerstvo obrany v Moskve. Za uplynulých 24 hodín pri nich zabili približne 80 teroristov a zničili muničné sklady, tanky a delá.

Rusko chce tiež prispieť k odstraňovaniu mín v Palmýre. Zachovanie tohto „jedinečného mesta“ je dôležité pre svetové kultúrne dedičstvo. Putin podľa svojho hovorcu telefonoval aj s generálnou riaditeľkou Organizácie OSN pre výchovu, vedu a kultúru (UNESCO) Irinou Bokovovou. Tá prisľúbila, že Moskvu bude informovať o pláne na obnovu zničených objektov v Palmýre. UNESCO chce čo najskôr vyslať do Palmýry komisiu, ktorá preskúma vojnové škody. Zástupkyňa Ruska pri organizácii Eleonora Mitrofanová avizovala, že o takejto návšteve budú predstavitelia UNESCO hovoriť 4. apríla.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Dmitrij PeskovVladimir Putin
Firmy a inštitúcie Islamský štát