Sýria bude mať novú ústavu, mierovú konferenciu bojkotovali opozičné skupiny

Staffan de Mistura
Osobitný vyslanec OSN pre Sýriu Staffan de Mistura Foto: SITA/AP

BEJRÚT 31. januára (WebNoviny.sk) – Sýrska mierová konferencia, ktorú organizovalo Rusko, sa skončila dohodou o sformovaní výboru, ktorého úlohou bude vypracovanie novej sýrskej ústavy.

Ruský minister zahraničia Sergej Lavrov ocenil výsledky konferencie, ktorá sa konala v utorok v čiernomorskom letovisku Soči, ako významný krok smerom k národnému zmiereniu. Hlavné sýrske opozičné skupiny stretnutie s názvom Kongres sýrskeho národného dialógu bojkotovali.

Lavrov oznámil, že účastníci konferencie sa dohodli na vytvorení ústavodarného výboru, ktorý bude sídliť vo švajčiarskej Ženeve. Vymenovali tiež niektorých jeho členov s tým, že možnosť určiť svojich zástupcov budú mať aj skupiny, ktoré do Soči neprišli.

Na konferencii sa zúčastnil aj osobitný vyslanec OSN pre Sýriu Staffan de Mistura, ktorý vedie sýrske mierové rokovania v Ženeve. Ten potvrdil, že nový orgán bude zahŕňať predstaviteľov sýrskej vlády aj opozície. Občianska vojna v Sýrii vypukla v marci 2011 a odvtedy si vyžiadala už státisíce obetí a zranených.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Sergej Lavrov