Svitko sa na Rely Dakar prebojoval do elitnej desiatky, v celkovom poradí je ôsmy

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Štefan Svitko
Motocyklový pretekár Štefan Svitko. Foto: SITA/Branislav Bibel
  • aktualizované 3. januára, 16:50

Slovenský reprezentant Štefan Svitko sa na tohtoročnej edícii Rely Dakar v Saudskej Arábii prebojoval už do elitnej desiatky celkovej klasifikácie motocyklistov. Tridsaťdeväťročný Žaškovčan v pondelkovej druhej etape obsadil siedmu pozíciu a v priebežnom poradí sa posunul už na ôsmu priečku.

Aj pondelok bol pre jazdcov mimoriadne náročný po navigačnej stránke, čo nezvládli viacerí pretekári z čela priebežného poradia a nabrali stratu.

Nový líder klasifikácie

Najlepšie sa s nástrahami trate z Ha’il do Al Artawiya dlhej 568 km (338 km meraných úsekov) vyrovnal Španiel Joan Barreda Bort, ktorý zvíťazil s viac ako päťminútovým náskokom pred Britom Samom Sunderlandom.

Ten sa stal novým lídrom klasifikácie, druhý je priebežne Francúz Adrien van Beveren (+2:51 min.) a tretia priečka patrí doterajšiemu lídrovi Austrálčanovi Danielovi Sandersovi (+3:29 min.). Okrem Sandersa v pondelok blúdili aj doteraz druhý Čiľan Pablo Quintanilla a Rakúšan Matthias Walkner. Svitko v pondelok zaostal za Barredom Bortom 10:32 min. a v celkovom poradí za Sunderlandom zaostáva o 17:39 min.

„Som rád, že som mohol štartovať, pretože motorka bola po nedeli v zlom stave. Skončil som siedmy, čo je pre mňa super výsledok. Začiatok bol trochu rýchly, viac mi sedela druhá polovica. Do konca je ešte veľmi ďaleko. Dúfam, že sa mi bude dariť a nebudem padať,“ povedal po pondelkovej etape Svitko vo videu na svojom instagrame.

Medzi automobilmi zvíťazil Loeb

V súťaži štvorkoliek zostal lídrom Laisvydas Kancius z Litvy, pondelkovú trať najlepšie zvládol obhajca prvenstva Manuel Andújar z Argentíny. Medzi automobilmi zvíťazil Francúz Sébastien Loeb, no na čele poradia sa udržal Nasser Al-Attiyah z Kataru, ktorý skončil druhý. V pondelok stroj Čecha Miroslava Zapletala so slovenským navigátorom Marekom Sýkorom obsadil 38. priečku s mankom na víťazného Loeba 50:03 min., v celkovom poradí patrí česko-slovenskej posádke 27. priečka so stratou 1:58:55 h na Al-Attiyaha.

Medzi kamiónmi v pondelok zvíťazil Rus Andrej Karginov pred krajanmi Dmitrijom Sotnikovom a Eduardom Nikolajevom, v celkom poradí vedie Sotnikov pred Nikolajevom a Karginovom. Do cieľa ešte nedorazila posádka Maďara Zsolta Darásziho, ktorej súčasťou je aj Slovák Ľubomír Palčo. Ich stroj sa pohybuje v klasifikácii v piatej desiatke.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Adrien van BeverenJoan Barreda BortĽubomír PalčoManuel AndújarMarek SýkoraMatthias WalknerMiroslav ZapletalPablo QuintanillaSam SunderlandSébastien LoebŠtefan Svitko