Svetový deň osteoporózy sa tento rok zameriava na ženy

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Osteoporóza, kosti
Foto: shutterstock.com

BRATISLAVA 15. októbra (WEBNOVINY) – Pri príležitosti Svetového dňa osteoporózy (20. október) sa budú na Slovensku konať Dni otvorených dverí v osteocentrách a osteologických ambulanciách.

Ženy budú môcť podstúpiť vyšetrenie hustoty kostnej hmoty, absolvovať test rizika osteoporózy a porozprávať sa s odborníkom o tomto ochorení, jeho prevencii a liečbe.

Pre verejnosť budú tiež k dispozícii edukačné materiály o prevencii a liečbe osteoporózy.

Svetový deň osteoporózy vyhlasuje a organizuje Medzinárodná nadácia pre osteoporózu (IOF – International Osteoporosis Foundation), pričom prvý raz ho vyhlásila v roku 1996 vo Veľkej Británii.

Tento deň je venovaný zvyšovaniu povedomia o osteoporóze, jej prevencii, diagnostike a liečbe.

Hlavná téma pre rok 2013 je „Ženy po menopauze a zdravie ich kostí“ s cieľom poukázať na dôvody, prečo majú ženy vyššie riziko osteoporózy a zlomenín. Okrem žien po menopauze chce kampaň osloviť aj mladšie ženy, ktoré síce ešte osteoporóza priamo neohrozuje, ale zdravie svojich kostí môžu do budúcnosti výrazne ovplyvniť práve v mladom veku.

Najčastejšie príznaky sú zlomeniny kostí

Osteoporóza je metabolické ochorenie kostí, pri ktorom sa znižuje obsah kostnej hmoty a narúša sa stavba kostí, čím vzniká vysoké riziko zlomenín. Pri nedostatočnej liečbe môže byť toto ochorenie smrteľné.

Na následky zlomeniny krčka stehennej kosti zomrie viac žien, ako na rakovinu vaječníkov, maternice a krčka maternice dohromady. Osteoporóza postihuje najmä ženy po menopauze a podľa odhadov ňou celosvetovo trpí až 200 miliónov žien.

Na Slovensku žije asi 240-tisíc ľudí s osteoporózou, no len približne 30 percent z nich je diagnostikovaných a iba 18 percent sa adekvátne lieči.

Najčastejším príznakom a zároveň najzávažnejšou komplikáciou osteoporózy sú zlomeniny kostí, ktoré najčastejšie postihujú krčok stehnovej kosti, stavce chrbtice a drobné kosti zápästia.

Osteoporotické zlomeniny môžu vznikať už pri malej záťaži a tlaku, napríklad pri sedení, prudšom zakašľaní, čupnutí, zdvíhaní predmetov, či dokonca objímaní.

Liečba je dlhodobý proces

Na liečbu osteoporózy už v súčasnosti existuje množstvo účinných liekov a všetky sú dostupné aj na Slovensku. Cieľom liečby je najmä zabrániť vzniku zlomenín, ako aj zachovať množstvo a kvalitu kostnej hmoty. Rovnako ako vývoj osteoporózy, aj jej liečba je dlhodobý proces – trvá minimálne tri roky.

Dnes sa lieči osteoporóza vo všeobecnosti päť rokov, po ktorých nasleduje prehodnotenie rizikového profilu pacienta. Súčasťou účinnej liečby osteoporózy by vždy mala byť aj správna životospráva, najmä pravidelné cvičenie, vhodné stravovanie, pravidelný pobyt na slnku a tiež užívanie doplnkov s obsahom vápnika a vitamínu D.

Informácie agentúre SITA poskytla Erika Zimanová z agentúry Accelerate.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať