Aktualizované: Šefčovič by mohol byť podpredsedom Európskej komisie, za šéfku navrhli Ursulu von der Leyen

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Maroš Šefčovič
Podpredseda Euópskej komisie Maroš Šefčovič. Foto: archívne, SITA/Diana Černáková.
  • aktualizované 2. júla 21:31

Lídri členských krajín EÚ sa po trojdňovom rokovacom maratóne v Bruseli v utorok večer konečne zhodli na zozname mien, ktoré navrhujú na aktuálne volebné obdobie do čela najvýznamnejších európskych inštitúcií. Nominácie ešte musí schváliť Európsky parlament.

Budúcou šéfkou Európskej komisie (EK) by mala byť súčasná nemecká ministerka obrany Ursula von der Leyen. Šéfom európskej zahraničnej politiky by sa mal stať španielsky minister zahraničných vecí Josep Borrell a predsedom Európskeho parlamentu (EP) bulharský expremiér Sergej Stanišev.

Prvá žena na čele Európskej komisie

Šéfkou Európskej centrálnej banky (ECB) by mala byť predsedníčka Medzinárodného menového fondu (MMF) a bývalá francúzska ministerka hospodárstva Christine Lagarde. Tá ešte pred hlasovaním oznámila, že sa dočasne vzdáva funkcie predsedníčky MMF.

Dohodu na kandidátoch oznámil končiaci šéf Európskej rady Donald Tusk. „Odsúhlasili sme celý balík ešte pred prvým rokovaním Európskeho parlamentu,“ povedal a vyzdvihol, že súbor mien kandidátov je „výborne rodovo vyvážený“. Do zoznamu zrejme nerátal bulharského kandidáta na post predsedu EP, ale len štyri mená nominované na kľúčové posty v európskej exekutíve.

Ak europarlament schváli nomináciu Ursuly von der Leyen, blízkej osoby nemeckej kancelárky Angely Merkelovej, stane sa historicky prvou ženou na čele Európskej komisie.

„Flek“ by mal získať aj Šefčovič

Ak bude mať Visegrádska štvorka právo nominovať podpredsedu Európskej komisie, mal by ním byť Maroš Šefčovič. Po skončení mimoriadneho summitu v Bruseli, ktorý sa začal v nedeľu, to v utorok povedal premiér Peter Pellegrini.

S konečným výsledkom rokovaní je spokojný aj vzhľadom na to, aké boli rokovania komplikované. Verí, že Šefčovič, ktorý je podpredsedom pre energetickú úniu, opäť dostane dobré portfólio.

Okrem Šefčoviča by ďalšími podpredsedami Európskej komisie mohol byť Holanďan Frans Timmermans a Dánka Margrethe Vestager. Premiér je rád, že do poslednej chvíle sa o Šefčovičovi hovorilo ako o vysokom predstaviteľovi EÚ.

Mimoriadny summit lídrov krajín Európskej únie

Mimoriadny summit v hlavnom meste Belgicka sa začal už v nedeľu večer. Pokračoval celú noc a prerušili ho až v pondelok na poludnie. V utorok bol začiatok naplánovaný na 11:00. Rokovať sa napokon začalo až po 16:00.

Lídri členských krajín EÚ hľadali zhodu na menách, ktoré sa stanú šéfmi kľúčových postov v orgánoch Únie. Tými sú Európska komisia, Európska rada, Európska centrálna banka a miesto vysokého predstaviteľa pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku.

K výmene prichádza po májových voľbách do Európskeho parlamentu.

Viac o téme: Voľby do Európskeho parlamentu (eurovoľby) 2019

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Christine LagardeováDonald TuskFrans TimmermansJosep BorrellMaroš ŠefčovičPeter PellegriniSergej StaniševUrsula von der Leyen
Firmy a inštitúcie EK Európska komisiaEU Európska úniaEurópska rada