Sulíkova snaha pomôcť rodinným podnikom narazila na Krajniaka, ministerstvo práce má k návrhu pripomienky

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Ministerstvo práce, Milan Krajniak
Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak. Foto: archívne, SITA/Jana Birošová

Snaha Ministerstva hospodárstva SR pomôcť rodinným podnikom narazila na výhrady rezortu práce. Ten v rámci pripomienkového konania k návrhu akčného plánu pre rozvoj rodinných podnikov na Slovensku vzniesol niekoľko zásadných pripomienok.

S materiálom zásadne nesúhlasí a odmieta ho ako celok. Poukazuje predovšetkým na fakt, že v súvislosti s plnením programového vyhlásenia pripravil v rámci návrhu novely zákona o sociálnej ekonomike a sociálnych podnikoch legislatívnu úpravu „rodinného podniku“.

Rozporové konania

Návrh pritom vypracovala pracovná skupina, v ktorej mali zastúpenie aj rezort hospodárstva a podnikateľský sektor.

Aktuálne je novela po pripomienkovom konaní a prebiehajú rozporové konania. Na rokovanie vlády by mala putovať ešte v decembri tohto roku. Ministerstvo práce kritizuje, že v návrhu akčného plán absentuje význam rodinného rozmeru.

“Podľa nášho názoru rodinný podnik má spájať riadiace, obchodné, vlastnícke a rodinné vzťahy spôsobom smerujúcim najmä k udržiavaniu a rozvíjaniu rodinných väzieb a ich vplyvu na rozhodovacie právomoci podniku, k posilňovaniu rodinných hodnôt a kvality rodinného života a všestranného rozvoja rodinnej hmotnej kultúry a tradície,” konštatuje rezort práce.

Definícia rodinného podniku

Definícia Sulíkovho ministerstva podľa neho úplne opomína rozmer seba-identifikácie rodinného podniku a definície jedného z jeho základných cieľov v zmysle posilňovania a prosperity rodiny a starostlivosti o jej členov.

“Rodinný podnik tak v kontexte akčného plánu skutočne nemusí mať iný cieľ ako cieľ tvorby zisku, dokonca na úkor členov jednej rodiny a na úkor udržiavania, rozvíjania či posilňovania rodinných väzieb,” domnieva sa rezort práce.

Súhlasí pritom s potrebou definície rodinného podniku, avšak zásadne nesúhlasí s tým, aby návrh akčného plánu definoval rodinné podnikanie.

“Predpokladáme, že cieľom navrhovateľa nie je definovať na Slovensku nový druh podnikania, ale iba druh alebo typ podniku, ktorý podniká v rámci Obchodného zákonníka, pričom jedným z jeho špecifických alebo určujúcich znakov je práve postavenie osôb – rodinných príslušníkov,“ poukazuje.

Kritika aj od živnostníkov a daňových poradcov

Rezort práce vzniesol k materiálu aj ďalšie pripomienky. Okrem iného zásadne nesúhlasí s návrhom vytvorenia kontaktného miesta pre rodinné podniky v rámci Slovak Business Agency.

Problematike rodinného podnikania sa totiž podľa neho dlhoročne venuje Slovenská asociácia malých a stredných podnikov a živnostníkov. Kriticky sa v rámci pripomienkového konania postavili k materiálu aj ďalšie subjekty, ako Slovenský živnostenský zväz, Slovenská komora daňových poradcov či Klub 500.

Ministerstvo hospodárstva SR predložilo do medzirezortného pripomienkového konania návrh akčného plánu pre rozvoj rodinných podnikov na Slovensku začiatkom októbra.

Pozostáva z 10 konkrétnych opatrení, ktorých cieľom je pomôcť rodinným podnikom prekonať generačnú výmenu a podporiť tento segment v rôznych oblastiach, od zvyšovania povedomia cez vzdelávanie až po odstránenie bariér pri práci.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Milan KrajniakRichard Sulík
Firmy a inštitúcie MH Ministerstvo hospodárstva SRMPSVR Ministerstvo práce sociálnych vecí a rodiny SRSBA Slovak Business Agency