Súhrn výsledkov 50. kola Slovnaft extraligy

Bez názvu
Žilinský obranca Igor Rúfus (vpravo) v súboji so zvolenským útočníkom Petrom Szabóm počas prvej tretiny zápasu 50. kola slovenskej hokejovej Slovnaft extraligy medzi HKm Zvolen a MsHK Garmin Žilina Foto: SITA/Dušan Hein

BRATISLAVA 5. marca (WEBNOVINY) – Súhrn výsledkov piatkových stretnutí 50. kola základnej časti najvyššej slovenskej hokejovej súťaže – Slovnaft extraligy 2009/2010:

HK ŠKP Poprad – HC’05 Banská Bystrica 0:2 (0:0, 0:0, 0:2)

Góly: 45. Rumpel (Liščák, Kútny), 50. Drotár (Bambúch)

Vylúčení: 3:4 na 2 min, presilovky a oslabenia: 0:0, rozhodovali: D. Konc – Bundil, Junek, 1222 divákov

Zostavy:

Poprad: Šimonovič – Fabian, J. Brejčák, Kledrowetz, M. Žemba, Michal Segľa, D. Brejčák, Kramár – Škovira, Klouda, D. Buc – Juraj Faith, Šechný, A. Kroták – Pavol Segľa, Rataj, Lapšanský – V. Žemba, Svitana, Čížek – Igor Majeský

B. Bystrica: Vojtek – P. Frühauf, Bauer, Kolba, Biro, Vizváry, Vantroba, Kubka, Bambúch – Tománek, Bulík, Pardavý – Padělek, Ľ. Sabol, Drotár – Rumpel, Češík, Kútny – M. Dian, Liščák, Paľov

Od úvodu sa hral hokej vo vlažnom tempe. Poprad si postupom času vytvoril optický tlak, ale bez vyložených šancí. Zaujali šance Škoviru a i presilovkové strely od modrej čiary – každú však kryl pohotový Vojtek v bránke hostí. Na druhej strane to individuálne skúšali Bulík i Rumpel, no tiež neúspešne. V závere prvej časti ešte zmätky v obrane domácich nevyužili Češík ani Vantroba, ktorí neuspeli zoči-voči Šimonovičovi.

Zo silného tlaku v úvodných minútach druhého dejstva hostia nevyťažili nič. Mohla ich mrzieť najmä šanca dvojice útočníkov, ktorí zostali úplne sami pred Šimonovičom, ale Liščákove zakončenie bolo príliš nedôrazné. Popradčania sa nevedeli dostať do tempa, čo pozorne brániaci hostia využívali na časté ohrozovanie bránky súpera. Domáci len vďaka spoľahlivému výkonu Šimonoviča odchádzali do kabíny aj po 40 minútach s nulou na konte inkasovaných gólov.

Skóre sa mohlo meniť aj na druhej strane. V 44. min sa dostal do úniku domáci Škovira, ktorý však zakončil len do ležiaceho Vojteka. Krátko nato sa predsa len presadili Bystričania, keď po biliardovej akcii pred bránkoviskom zakončil Rumpel do prázdnej bránky – 0:1. Hoci sa hokejisti Popradu po inkasovanom góle pustili do útoku, v 50. minúte im druhý úder zasadil Drotár, ktorý našiel medzeru medzi betónmi Šimonoviča. V záverečných minútach za neutíchajúceho piskotu divákov domáci už nič nevymysleli a napokon podľahli Banskej Bystrici dvojgólovým rozdielom.

Hlasy:

Vladimír Klinga (tréner Popradu): „Dnešný zápas nám vôbec nevyšiel. Ťažko sme sa presadzovali, viazla nám súhra a kompaktnosť jednotlivých formácií. Keď sme sa aj dostali do gólových príležitostí, chýbal nám pokoj a dôraz.“

Milan Staš (tréner B. Bystrice): „My sme tento zápas brali ako prípravu na play-off s možným potenciálnym súperom. Defezíva, na ktorú sme stavili, nám vychádzala počas celého zápasu. Hrali sme húževnatý a taktický hokej. Myslím si, že za dnešný výkon sme si tri body úplne zaslúžili.“

HK Orange 20 – HK Noves okná Spišská Nová Ves 0:3 (0:1, 0:0, 0:2)

Góly: 5. L. Jurík (A. Mrena, Leskovjanský), 48. Macejka (Ďaloga, Harabin), 58. S. Pavličko (Macejka)

Vylúčení: 11:7 na 2 min, navyše: Ďaloga (Spišská Nová Ves) na 10 min za nešp. správanie, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:1, rozhodovali: J. Višňovský – Valach, Zvrškovec, 280 divákov

Zostavy:

Orange 20: Pék – L. Kozák, Jaborník, Marinčin, Šiška, Staňo, Čajkovský, Šeliga – Jokeľ, Andrej Šťastný, Vandas – Šišovský, Mlynarovič, Takáč – Sobota, Kovaľ, Kadura – Šimčák, Peško, Cingel

Spišská Nová Ves: Štefl – Ďaloga, Harabin, A. Mrena, Hančák, Gurčík, Borovský, Petruk, Hübler – Hamrák, Macejka, S. Pavličko – Leskovjanský, L. Jurík, Holečko – Vartovník, Heizer, Prokop – Lemešani, Farkašovský, Smotrila

V 5. min po Kozákovej chybe sa k puku dostal obranca hostí Mrena, ktorý prihral Lukášovi Juríkovi a ten po samostatnom nájazde prekonal pomedzi betóny Péka – 0:1. V 30. min sa práve domáci gólman Pék dvakrát vyznamenal. Najprv už ležal na zemi a svojou širokou hokejkou zlikvidoval pokus Vartovníka a následne stihol betónmi zachrániť pred strelcom úvodného úspešného zásahu Juríkom. Útočník Spišskej Novej Vsi Holečko potom počas presilovky trafil ľavú žŕdku a druhýkrát zatriasol – tentoraz vrchnou konštrukciou – Macejka po samostatnom úniku. Následne rozhodcovia neuznali domácim gól pre postavenie útočiaceho hráča v bránkovisku.

V tretej tretine videl Harabín korčuľujúceho Ďalogu, ktorý sa pretlačil popri mantineli do útočného pásma, prihral Macejkovi a ten v 48. min z prvej od hornej žŕdky zvýšil na 2:0 pre Spišskú. Domáci sa snažili znížiť, ale bez efektu. Nevyšiel im ani odvážny ťah, keď sa pokúsili o power-play viac ako tri minúty pred koncom stretnutia. Naopak, Macejka vybojoval puk v útočnom pásme, prihral ho Pavličkovi, ktorý si ho spracoval korčuľou a následne strelil tretí gól hostí.

Hlasy:

Miroslav Marcinko (asistent trénera HK Orange 20): „Zápas nás nezastihol v optimálnej forme, nenastúpili sme tak, ako sme si predstavovali. Sme sklamaní z predvedeného výkonu. Tento zápas môžem hodnotiť ako horší. Snáď až po zredukovaní zostavy v poslednej tretine na tri päťky sme si v závere vytvorili tlak, ale to už bolo neskoro.“

Ján Faith (tréner Spišskej Novej Vsi): „Vyhrali sme 3:0 po dlhšom čase, čo sme veľmi radi. Celý zápas sme mali prevahu, žiaľ toľko príležitostí, ktoré sme si vypracovali, sme nevedeli využiť. Až v závere sa nám podarilo skórovať. Domáci hráči boli dosť vylučovaní, vďaka čomu sme mali prevahu.“

HKm Zvolen – MsHK Garmin Žilina 4:2 (2:2, 1:0, 1:0)

Góly: 10. P. Pucher (P. Barinka, L. Čierny), 20. Michal Chovan, 22. J. Valach (Pikkarainen), 51. P. Barinka (J. Valach) – 2. Hreus (Škoda, Turoň), 16. Turoň (M. Gálik)

Vylúčení: 4:5 na 2 min, navyše V. Baláž (Zvolen) 10 min za úder do oblasti hlavy a krku, presilovky: 1:0, oslabenia: 1:0, rozhodovali: Baluška – Šefčík, Tvrdoň, 1125 divákov

Zostavy:

Zvolen: Kristín – L. Čierny, Juraško, Pikkarainen, J. Valach, V. Urban, Cebák – Zdeněk Nedvěd, P. Pucher, Michal Chovan – P. Barinka, M. Jurík, Šimurda – Marek Haščák, P. Szabo, J. Kopecký – V. Baláž, Kóňa, Otčenáš – F. Turek

Žilina: Hála – Rúfus, Nádašdi, Bobček, Hriňa, Turoň, Škuta, od 41. min Krajčí – V. Nemec, Koložváry, M. Kokavec – Kropáč, Palovčík, Vala – Drevenák, Hreus, Škoda – Hajnik, Pleva, M. Gálik

Pod Pustým hradom mali viac aktivity na hokejkách zvolenskí hokejisti, aj keď riedko zaplnený štadión videl na ľade iba priemerný hokej. Napriek tomu padli v prvej tretine až štyri góly. Vedenia sa prekvapujúco ujali hostia už v 2. min, keď po prihrávke Škodu prekonal Kristína bekhendom pri ľavej žrdi z uhla Hreus – 0:1. V 8. min mohol Valach vyrovnať, ak by pred odkrytou bránkou strieľal a nevolil zbytočnú a zlú prihrávku. Zvolenčania napokon využili presilovku piatich proti trom v 10. min, keď sa pri pravej žrdi nepodarilo prihrať Barinkovi a puk cez žilinských bekov šťastne prešiel k ľavej žrdi, kde už Peter Pucher nemal problém skórovať – 1:1. Aktivita Zvolena neprinášala efekt, a tak opäť nečakane udreli hostia. V 16. min Turoň slabou strelou prekonal nevýrazného brankára Kristína – 1:2. O minútu neskôr mohol zblízka vyrovnať voľný Nedvěd, no Zvolenčanom sa to podarilo až v 20. min v oslabení, keď za modrou čiarou vypichol Chovan puk Nádašdimu a následné sólo s prehľadom zužitkoval – 2:2.

Po zmene strán inkasoval na začiatku druhej tretiny lacný gól aj Hála, keď v 22. min prekonal Valach – 3:2. V ďalších minútach sa nič významné nedialo, i keď hokejisti oboch tímov často strieľali, ale nešlo o vyložené pozície. Až v 31. min mohol pri pravej žrdi žilinskej bránky skórovať Marek Haščák, ale stav sa nemenil. Najväčšiu šancu mal v 36. min Jurík, ktorému spoza bránky prihral Nedvěd, ale zvolenský center ani na dvakrát neprekonal Hálu.

V tretej tretine si Zvolenčania udržiavali tesný náskok, nepúšťali sa bezhlavo do útoku. Hostia zvýšili aktivitu a mohli vyrovnať, ale Kropáčovu delovku spoza kruhu a Nádašdiho strelu od modrej čiary kryl brankár Kristín. Domáci rozhodli o víťazstve v 51. min. Barinka naskočil z trestnej lavice, v strednom pásme mu prihral obranca Valach, skúsený útočník svoje sólo využil a rozhodol o osude stretnutia – 4:2.

Hlasy:

Ernest Bokroš (tréner Zvolena): „Som spokojný s výsledkom, nie však s predvedenou hrou, ale ako tréner musím hráčov ospravedlniť. Mali sme určitý záber, v pondelok, utorok a stredu na tréningu, a to sa prejavilo na hráčoch. Pohyb a akcelerácia v korčuľovaní nebola taká, na akú sme zvyknutí. Rozhodujúce bolo, že sme využili presilovku, oslabenie a gól Barinku na 4:2. Som rád, že sme sa dostali do play-off. Tomu som podriadil po príchode do Zvolena všetko, a to je najpodstatnejšie.“

Anton Tomko (tréner Žiliny): „Mali sme dobrý vstup do zápasu. Išli sme do vedenia, ale svojou nedisciplinovanosťou sme ponúkli Zvolenu presilovku piatich proti trom, ktorú využili. Opäť sme viedli, ale znovu po našej fatálnej individuálnej chybe Zvolen v oslabení vyrovnal. Hral sa otvorený hokej, obe mužstvá si strážili stredné pásmo. Napriek tomu sme sa dostávali do šancí, no brankár Kristín najmä v tretej tretine podržal svoje mužstvo. Rozhodujúci bol gól Barinku, ktorý skočil z trestnej lavice a využil ponúknutú šancu. Bohužiaľ, dali sme menej gólov ako súper, a preto sme nezvíťazili. Na baráž sa už pripravujeme tri dni, takže tento duel nebol až taký dôležitý.“

MHk 32 Liptovský Mikuláš – Dukla Trenčín 7:6 po samost. nájazdoch (2:2, 1:2, 3:2 – 0:0, 1:0)

Góly: 10. Mikula, 18. Tomášek (Kumstát), 27. M. Bartánus (D. Moravec, V. Novák), 46. Mikula (M. Varga), 54. D. Devečka (Heš), 55. Mikula (Tomášek), rozhod. sam. nájazd D. Moravec – 2. J. Hašek, 9. T. Radulay (J. Hašek), 26. Fatyka (Sekeráš, Paroulek), 40. T. Radulay (Dubec, Jarábek), 50. Klíma, 57. Kollár (B. Jánoš)

Vylúčení: 11:6 na 2 min, navyše: M. Oravec na 10 min za nešp. správanie – Hiadlovský na 10 min za nešp. správanie, presilovky: 1:3, oslabenia: 1:0, rozhodovali: Halecký – Tornay, Gajan, 813 divákov

Zostavy:

L. Mikuláš: Kurali – Heš, D. Devečka, Kumstát, M. Varga, P. Lištiak, Petran – V. Novák, D. Moravec, M. Bartánus – Tomášek, Roháč, Mikula – Kuric, Mahdalík, Ďurný – M. Oravec

Trenčín: Hiadlovský – Fatyka, Sekeráš, Jarábek, M. Hlavačka, Čintala, Martin Chovan – Paroulek, Kollár, B. Jánoš – Tybor, P. Kopecký, J. Hašek – Dubec, Klíma, T. Radulay – Gašparovič, L. Ružička

Zo začiatku boli aktívnejší hostia, ktorí v tomto zápase ešte bojovali o možnosť postúpiť do play-off. Začiatok stretnutia im dokonale vyšiel, keď už v 2. min sa ujali vedenia po strele Hašeka. Liptáci síce statočne bránili, ale už v 9. min opäť inkasovali. Trenčania poľavili, Liptáci pritlačili a dokonca v oslabení znížili na rozdiel jedného gólu. V 15. min bol vylúčený Trenčan Dubec a Tomášek vyrovnal.

Aj druhá tretina bola v znamení väčších šancí Liptovského Mikuláša, keď v 22. min Bartánus nastrelil žŕdku trenčianskej bránky. Táto akcia naštartovala veľký tlak domácich na bránku hostí. Hostia sa však opäť ujali vedenia, ale v 27. min bol vylúčený Hašek a najlepší strelec Liptákov Bartánus vyrovnal – 3:3. Do kabín odchádzali spokojnejší hostia, keď skóroval Radulay.

V tretej tretine sa skóre menilo ako na hojdačke a v 55. min mladík Mikula už svojím tretím gólom prvýkrát dostal domácich do vedenia – 6:5. Trenčanom sa o dve minúty podarilo vyrovnať Kollárom a muselo sa predlžovať. V ňom mali viac príležitostí domáci hokejisti, ale gól nepadol a rozhodovalo sa napokon až v samostatných nájazdoch. Domáci hráči premenili všetky tri, kým hostia len jeden.

Hlasy:

Ladislav Spišiak (tréner L. Mikuláša): „Chceli sme zabojovať o svoju tvár a česť. To sa nám podarilo, i keď sme na stretnutie nastúpili bez viacerých zranených a chorých hráčov. Začiatok sme síce nezvládli, ale dokázali sme potom vyrovnať. Pre nás toto víťazstvo už síce nič neznamená, ale svojich fanúšikov sme určite potešili.“

Jozef Daňo (asistent trénera Trenčína): „Na Liptov sme prišli po tri body. Ešte sme chceli zabojovať o play-off. Išli sme síce do dvojgólového vedenia, ale neudržali sme to. I keď sme stále viedli, domáci vždy dokázali vyrovnať. Play-off je už pre nás stratené.“

Slovan Bratislava – HC K Cero Nitra 2:1 po II. tretine (1:0, 1:1)

Góly: 8. J. Kováčik (Kuľha, Vaic), 31. Hujsa (Demel, J. Kováčik) – 35. T. Chrenko (S. Saliji, H. Ručkay)

Zostavy:

Slovan: Konrád – J. Kováčik, Bohunický, Tesařík, Sersen, S. Hudec, Turunen, Tulupov, Štajnoch – Kuľha, Hujsa, Demel – Lažo, Lipiansky, Vaic – Róbert Huna, A. Nedorost, Richard Huna – D. Skokan, L. Hudáček, M. Bakoš

Nitra: Lakosil – Rais, Špelda, Širokovs, Jass, Ďurkech, König, M. Novák – S. Saliji, T. Chrenko, H. Ručkay – M. Slovák, M. Kováčik, Čaládi – Gráčik, M. Štefanka, Kmeč – Šinkovič, Ľ. Dobrý, Uhnák

Slovan mal od úvodu zápas pod kontrolou, veľmi sa však na čo nebolo pozerať. Nitrania sa v prvých minútach neponáhľali smerom dopredu a pozorne bránili, pred oboma bránkami bolo minimum vzruchu. Favorit sa dostal do vedenia v 8. min, keď pri presilovke o dvoch hráčov trafil presne aj s prispením konštrukcie bránky od modrej čiary Jozef Kováčik – 1:0. Slovan si nevytvoril tlak a postupne ukazovali svoje ofenzívne chute aj hostia. Vyrovnanie mal na hokejke v 29. min Čaládi, ale pri presilovke pred prázdnou bránkou nedokázal ideálne spracovať puk. Domáci následnú početnú výhodu využili. Demel našiel medzi kruhmi chvíľu nepokrytého Hujsu, ktorý puk v páde napálil do siete – 2:0. Nádej pre Nitru priniesla 35. min, v závere jej dovtedy nevydarenej presilovky už pri naskočení vylúčeného Laža na ľad sa presadil Tomáš Chrenko. Jednogólový rozdiel tímy k zvýšenej aktivite neviedol, stále chýbalo viac vzruchu. V 45. min zlikvidoval pri vlastnom oslabení Konrád pokus Slováka pri nájazde dvoch na jedného. Nitrania otvorili hru, v prečíslení volil Lažo strelu namiesto prihrávky voľnému Lipianskemu. V 56. min hrali hostia presilovku, domácich zatlačili pred ich bránku, ale ich strelecké pokusy boli nepresné. Slovan už duel zo svojich rúk nepustil a Nitra sa nepresadila ani v záverečnej polminútovej power-play.

Hlasy:

Róbert Pukalovič (asistent trénera Slovana): „Pred stretnutím sme nabádali hráčov, aby pristúpili k nemu ako proti Košiciam. Prvú polovicu sa nám to aj darilo. Priebeh duelu ovplyvnili časté vylúčenia. Napokon sme sa strachovali o výsledok do poslednej sekundy. S dnešným výkonom nemôžeme byť spokojní.“

Peter Oremus (tréner Nitry): „Úvod stretnutia nám nevyšiel, išli sme do troch, Slovan to využil. Naša hra mala parametre, ktoré sme si povedali. Chceli sme udržať Slovan čo najďalej od našej bránky. Prehra nás mrzí, lebo tak blízko bodu na Slovane sme dávno neboli.“