Súdna rada bude voliť kandidátov na viaceré významné funkcie, medzi nimi sú Jánošíková aj Gavalec

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Súd
Foto: ilustračné, www.istockphoto.com

Súdna rada SR má na zasadnutí v pondelok 21. septembra voliť kandidátov na viaceré významné súdne funkcie. Prvou z nich je post kandidáta na dodatočného sudcu Všeobecného súdu Európskej únie.

Kandidátkou v tomto prípade je Martina Jánošíková, ktorú do funkcie navrhla ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí). Jánošíková momentálne pôsobí ako riaditeľka Ústavu medzinárodného a európskeho práva Právnickej fakulty Univerzity P.J. Šafárika v Košiciach.

Post dodatočného sudcu stále nie je obsadený

Slovensko nedokáže post dodatočného sudcu Všeobecného súdu EÚ v Luxemburgu obsadiť od roku 2016.

Na súd už poslalo štyroch kandidátov – Máriu Patakyovú, Radoslava Procházku, Ivana Rumanu a Michala Kučeru, avšak panel, ktorý posudzuje jednotlivých kandidátov, nebol presvedčený o žiadnom našom kandidátovi.

Hlasovanie o budúcom sudcovi Súdneho dvora EÚ

Rada bude na pondelňajšom zasadnutí hlasovať aj o kandidátovi na post sudcu Súdneho dvora EÚ. Jediným kandidátom je v tomto prípade Miroslav Gavalec, ktorého navrhli členovia rady Juraj Kliment a Elena Berthotyová.

Gavalec v súčasnosti pôsobí ako sudca na správnom kolégiu Najvyššieho súdu SR (NS SR). Sudcom Súdneho dvora EÚ za Slovenskú republiku je v súčasnosti Daniel Šváby, ktorému sa funkčné obdobie končí v októbri 2021.

Súdna rada sa má v pondelok zaoberať aj voľbou podpredsedu NS SR. V tomto prípade je kandidátkou Andrea Moravčíková, ktorú na tento post navrhol podpredseda NS SR Ján Šikuta. Moravčíková je od roku 2015 sudkyňou NS SR.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Daniel ŠvábyIvan RumanaJán ŠikutaJuraj KlimentMária KolíkováMária PatakyováMartina JánošíkováMichal KučeraMiroslav GavalecRadoslav Procházka
Firmy a inštitúcie NS Najvyšší súd SRSúdna rada SRSúdny dvor Európskej únieUPJŠ Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v KošiciachVšeobecný súd Európskej únie