Sudcovia podozriví z komunikácie s Kočnerom majú nezrovnalosti v majetkoch

Marián Kočner
Podnikateľ Marián Kočner. Foto: archívne, SITA/Diana Černáková.

Súdna rada SR objavila nezrovnalosti v majetkových pomeroch sudcov. Medzi nimi sú aj tí, ktorí údajne komunikovali s Marianom K. Rada o tom informovala na svojej oficiálnej webovej stránke s tým, že sudcovia majú podať k nezrovnalostiam vysvetlenie. Ak nebude dostatočné, môže nasledovať podnet na disciplinárne konanie.

„Päťčlenná komisia v tomto týždni vyhodnocovala majetkové priznania tých sudcov, u ktorých boli zistené majetkové prírastky zjavne presahujúce ich platové pomery a iné vyčíslené príjmy. Niektoré závažné zistenia sa týkajú aj medializovaných sudcov a sudcov, ktorí boli údajne spomínaní v komunikácii Threema,“ uvádza súdna rada.

Výzva na preukázanie majetku

„Predsedníčka súdnej rady aktuálne zasiela dotknutým sudcom výzvy na preukázanie pôvodu sporných majetkových prírastkov. Sudcovia budú v prípade potreby vyzvaní okrem iného i na predloženie dokladu preukazujúceho príjmy alebo nadobudnutie majetku a jeho hodnotu. Ak súdna rada nebude považovať splnenie preukaznej povinnosti sudcu za dostatočné a bude mať dôvodné pochybnosti o statočnosti pôvodu majetkového prírastku sudcu alebo o hodnovernosti ním preukazovaných skutočností týkajúcich sa pôvodu majetkového prírastku, môže podať ministrovi spravodlivosti podnet na začatie disciplinárneho konania,“ dodáva stanovisko.

Konať začal aj minister Gál

Viacero sudkýň a sudcov je v súčasnosti podozrivých z toho, že komunikovali s Marianom K., ktorý už v súčasnosti čelí obžalobe z objednávky vraždy novinára Jána Kuciaka. Podľa informácií médií z komunikácie cez aplikáciu Threema vyplýva viacero podozrení, napríklad z ovplyvňovania súdnych rozhodnutí vo viacerých konaniach.

Medzi skupinou sudcov je aj bývalá štátna tajomníčka ministerstva spravodlivosti Monika Jankovská. V rámci podozrení začal konať aj minister Gábor Gál (Most-Híd), ktorý na Jankovskú podal disciplinárny podnet. Pre komunikáciu s Marianom K. sa už medzičasom vzdal funkcie predsedu Okresného súdu Bratislava III David Lindtner.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe David LindtnerGábor GálMarián KočnerMonika Jankovská
Firmy a inštitúcie Súdna rada SR