Sudcovia by mohli po uzavretí káuz vystúpiť aj verejne, ale podľa Švecovej sú vyťažení

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Daniela Švecová
Predsedníčka Najvyššieho súdu SR Daniela Švecová. Foto: SITA/Branislav Bibel

BRATISLAVA 27. mája (WebNoviny.sk) – Názor, že sudcovia by v prípade mediálne sledovaných káuz mali svoje rozhodnutia odôvodňovať aj pred verejnosťou, je legitímny.

Na tlačovej besede to v pondelok povedala predsedníčka Najvyššieho súdu SR Daniela Švecová. Zároveň pripustila, že takáto prax, ktorá sa využíva napríklad v Rumunsku alebo v Českej republike, sa u nás veľmi nevyužíva.

Len po právoplatnom uzavretí veci

„Nerobili sme to preto, lebo sudcovia, hlavne na najvyššom súde, sú enormne zaťažení. Ja som sa skutočne neodvážila požiadať kolegu, ktorý rozhodol nejakú veľmi významnú vec, že potrebujú médiá vysvetlenie rozhodnutia, ktoré vydal,“ uviedla Švecová.

Nevylučuje však, že takáto prax bude fungovať aj u nás. „Niektorí kolegovia by boli ochotní poskytnúť pre médiá takúto informáciu, ale ešte musíme ten mechanizmus lepšie spracovať,“ povedala s tým, že takéto vystúpenie je však možné len po právoplatnom uzavretí veci.

„Aby sa nestalo, že o neprávoplatnom rozhodnutí bude sudca rozprávať svoje názory, čo je teda zjavným porušením zákona a etiky,“ zdôraznila.

Nie každý dokáže vystúpiť pred kamerou

Podľa ministra spravodlivosti Gábora Gála už v tejto oblasti existuje pár lastovičiek. „Teraz sa zmenil aj prístup na ústavnom súde, že samotní sudcovia spravodajcovia budú môcť verejnosť informovať sami,“ povedal.

Aj pre samotnú justíciu by podľa ministra nebolo zlé, keby sudcovia v právoplatne uzavretých veciach odôvodnili rozhodnutie aj pred kamerami. „Ale otázka je, či máme takých sudcov, ktorí to zvládnu, lebo iné je komunikovať s účastníkmi konania, iné je komunikovať s verejnosťou,“ dodal Gál.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Daniela ŠvecováGábor Gál
Firmy a inštitúcie NS Najvyšší súd SR