Sudca Sobolovský stíhaný pre viacnásobné prieťahy v kauze Kočnerových zmeniek by sa chcel vrátiť do práce

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Marian Kočner
Marian Kočner. Foto: archívne, SITA/AP.
  • aktualizované 2. marca 2023, 14:54

Na pôde Najvyššieho správneho súdu SR vo štvrtok pokračovalo disciplinárne pojednávanie s bratislavským sudcom Michalom Sobolovským stíhaným pre viaceré prieťahy v konaní.

Sudkyňa spravodajkyňa na začiatku pojednávania oznámila, že disciplinárne obvinený požiadal o zrušenie dočasného pozastavenia výkonu funkcie sudcu. Súd o žiadosti bude rozhodovať, ale v inom zložení senátu.

Čelil piatim disciplinárnym návrhom

Sudca Okresného súdu Bratislava V pôvodne čelil spolu piatim disciplinárnym návrhom. V jednej z vecí súd už rozhodol v októbri 2022, keď Michalovi Sobolovskému uložil disciplinárnu sankciu v podobe zníženia platu o 20 percent na dobu troch mesiacov za spolu 20 skutkov, v rámci ktorých nevypracoval načas rozsudok. Podľa návrhu predsedníčky Okresného súdu Bratislava V by však mal byť zbavený funkcie sudcu.

Vypočuli jednu svedkyňu

Súd na štvrtkovom pojednávaní vypočul jednu svedkyňu, konkrétne kolegyňu Michala S. z OS BA V. Tá potvrdila, že bola poverená vypracovávaním rozhodnutí v prípadoch, ktoré mal pôvodne na starosti sudca Michal Sobolovský. Taktiež sa disciplinárny senát oboznámil s viacerými listinnými dôkazmi.

Pojednávanie bude pokračovať 22. marca, keď súd rozhodne o prípadných ďalších dôkazných návrhoch.

Zdravotné problémy aj vyhorenie

Disciplinárne obvinený ešte minulý rok na svoju obhajobu skonštatoval, že dôvodov na nevypracovanie viacerých rozsudkov v zákonnej lehote bolo viacero. Spomínal napríklad zdravotné problémy alebo vyhorenie, a taktiež skutočnosť, že mal na starosti viac ako 1000 spisov.

Tiež tvrdil, že po tom, čo zastavil konanie v jedom zo sporov o vyplatenie miliónových televíznych zmeniek, ktoré požadoval Marian Kočner, sa ho snažili zo súdu „vytlačiť“.

Dočasne pozastavený výkon funkcie

Momentálne má Michal Sobolovský dočasne pozastavený výkon funkcie sudcu. Zároveň podľa vlastných slov čelil aj trestným oznámeniam zo strany vedenia súdu.

Sudcovi sa v rámci návrhov na disciplinárne stíhanie vyčítajú aj neodôvodnené pracovné absencie a pôvodne aj to, že po pozastavení výkonu funkcie sudcu nevrátil na súd spisy, ktoré mal doma. Podľa prezentovaných informácií však tak už urobil.

V Threeme mal označenie „Slimák“

Sudcovská rada Okresného súdu Bratislava V žiadala ešte začiatkom roka 2020 vtedajšieho ministra spravodlivosti Gábora Gála, aby konal v prípade sudcu Michala Sobolovského. Konkrétne od ministra požadovali, aby v prípade sudcu podal návrh na dočasné pozastavenie jeho funkcie.

Návrhu nakoniec v júni 2020 vyhovel disciplinárny senát Súdnej rady SR. Sudca 30. januára 2020 verejne vystúpil v súvislosti s prípadom zmeniek televízie Markíza a žiadal odchod vedenia Okresného súdu Bratislava V. Podľa neho totiž niekto zo súdu vyniesol informáciu Marianovi Kočnerovi o tom, že pre originál zmeniek si príde polícia. Ešte pred vyšetrovateľmi ich však zo súdu vyzdvihol advokát Kočnera Andrej Šabík. Michal Sobolovský tiež kritizoval spôsob prerozdeľovania spisov na súde.

Rada okresného súdu argumentovala pri návrhu na dočasné pozastavenie výkonu funkcie Michalovi Sobolovskému prieťahmi v rozhodovaní či komunikáciou Kočnera cez aplikáciu Threema. Sudcu Michala Sobolovského v nej pritom spomínali pod označením „Slimák“, nie však v súvislosti s ovplyvňovaním rozhodovania.

Michal Sobolovský je sudcom Okresného súdu Bratislava V a pojednával civilný spor o zmenkách televízie Markíza medzi spoločnosťou Správa a inkaso zmeniek Mariana Kočnera, Pavlom Ruskom a spoločnosťou Markíza Slovakia. Vo veci však nerozhodol, kým sa nezačalo viesť trestné konanie.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Andrej ŠabíkGábor GálMarián KočnerMichal SobolovskýPavol Rusko
Firmy a inštitúcie Markíza SlovakiaNajvyšší správny súd Slovenskej republikyOkresný súd Bratislava VSúdna rada SR